Senność u 15-latki

Witam, mam 15 lat i jestem dziewczyną. Od połowy lipca śpię od 11 do 12 godzin dziennie, a za dnia jestem nadal śpiąca. Jest to normalny odruch organizmu, czy jest to powód do martwienia się? Podczas miesięcy, w których uczęszczam do szkoły, sypiam 7-8 godzin.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najprawdopodobniej zmiana taka podyktowana jest zaburzeniem dziennego rytmu. W okresie roku szkolnego masz określone obowiązki i godziny wstawania ( oraz kładzenia się spać). Latem gdy tak ścisłych godzin nie ma twój organizm to wykorzystuje. Poza tym brak konkretnego zajęcia w ciągu dnia dość łatwo rozleniwia i powoduje iż człowiek jest senny.