Serce boli nawet samo z siebie - co to może oznaczać?

Witam. Mam 17/18 lat. Od dawna mam szmery serca i nie domyka mi się zastawka. Od dłuższego okresu mam też takie dziwne jakby skurczę, że niby boli, niby kłuje mnie serce i po jakiejś chwili przechodzi. Odbywa się to albo praktycznie codziennie, nawet po kilka razy, albo sporadycznie. Z czego to może wynikać? Mój lekarz powtarza mi tylko, abym się nie denerwowała i brała witaminy. Ale to nie jest tak, że boli mnie tylko, gdy się zdenerwuję/zestresuję, często samo z siebie. Czy to może być arytmia serca? Jaka może być inna przyczyna? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Kłucie w okolicy serca może wynikać z różnych przyczyn. Może być związane z arytmią, astmą, chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa/ dyskopatią, chorobą refluksową przełyku, zaburzeniami lękowymi itp., ale zwykle nie jest to objaw szczególnie groźny (z tego najprawdopodobniej wynika uspokajające podejście lekarza).