Seronil a ciąża

Witam Czy seronil w ciazy dziala na kobiete tak samo jak przed?Jestem w 30 tyg i musze zaczac brac.Jak to wplynie na malucha?czy moze to wywolac wczesniejszy porod?jakie sa powiklania brania seronilu w ciazy .Dodam ze chce zaczac stopniowa od cwiartki z 10 mg Seronilu zeby przyzwyczaic organizm czy to bedzie mialo jakies znaczenie na dzialanie skutkow ubocznych??i kkiedy przed porodem najlepiej leki odstawic?.Czekam na odpowiedz bo mimo ze ginekolog pozwolił mi brac to jednak mam pewne obawy :)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dane dotyczące dużej liczby przypadków, kiedy płód był narażony na działanie leku nie wskazują na działanie teratogenne fluoksetyny. Fluoksetyna może być stosowana podczas ciąży, lecz z należytymi środkami ostrożności, szczególnie w ciąży zaawansowanej lub tuż przed akcją porodową, ponieważ donoszono o następujących objawach u noworodków: drażliwość, drżenie, hipotonia, ciągły płacz, trudności ze ssaniem i snem. Objawy te mogą wskazywać albo na wpływ serotoninergiczny, albo na zespół odstawienny. Czas wystąpienia oraz trwania tych objawów może być związany z długim okresem półtrwania fluoksetyny (1-6 dni) i jej aktywnego metabolitu, norfluoksetyny (4-16 dni).

Lek. Paweł Baljon

SERONIL to lek zawierający substancję czynną o nazwie fluoksetyna.