Silne bóle brzucha, biegunka i wymioty w czasie miesiączki. Co zrobić?

Witam, chciałam się spytać, bo mam miesiączkę i prawie co miesiąc mam bóle, tak silne, że muszę nieraz wziąć kilka tabletek i dopiero po kilku godzinach przestaje mnie boleć. Czasem nawet w trakcie miesiączki mam biegunkę i wymiotuję. Jak byłam u pani ginekolog, to nie zbadała mnie, tylko powiedziała, żebym brała tabletki ibuprom i no-spę, ale one mi nie pomagają. Nie wiem, co mam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie pisze Pani ile ma lat.
W mojej ocenie lekarz ginekolog powinnien wykluczyć medyczne nieprawidłowości, mogące wpływać na silne dolegliwości bólowe w okresie miesiączki takie jak endometrioza, stany zapalne, zrosty w obrębie narządu rodnego.
Najskuteczniejsze w doraźnym leczeniu bólu wydają się preparaty przeciwbólowe (takie, jak np. Pani otrzymała) oraz leki rozkurczowe. Dodatkowo ulgę w bólu przynieść mogą miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Konieczne jest wprowadzenie właściwej diety - najlepiej jest unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych oraz zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i coca-coli na rzecz naparów ziołowych lub wody mineralnej. Jak najwięcej w tym czasie powinno się odpoczywać i unikać forsownych ćwiczeń fizycznych.