Silne bóle brzucha u dziesięciolatka

Witam! Od dwóch dni syn lat 10 uskarża się na silne bóle brzucha, które rozpoczynają się kilka centymetrów powyżej pępka, wygląda to na lekko napompowany żołądek. Po krótkim czasie dołączają bóle poniżej pępka, a powyżej pachwin gdzieś na linii bioder z obu stron. Ból określa jako ściskający, taki skurcz, których atak trwa około 3-5 minut a potem 1 minuta przerwy. Utrzymuje się po kilka godzin, nie ma gorączki, nie ma wymiotów czy nudności. Syn ma lekką nadwagę. Stolec wygląda na prawidłowy, mocz też. Syn może określić miejsca te po obu stronach, których lekki ucisk zwiększa ból.

Dotychczas w przypadku podobnego bólu brzucha, o ile nie ustąpił sam po około 30 minutach, wystarczało podanie tabletki typu No-Spa i po kolejnych 30 minutach dochodziło do wypróżnienia lub dwóch, raczej luźnych i dolegliwości ustępowały. Teraz nie reagował na podaną No-Spę. Zatem w nocny pojechaliśmy do szpitala, został zbadany otrzymał 2 zastrzyki rozkurczowe i receptę na No-Spę, konkretnej diagnozy nie było. Ból zmniejszył się już na izbie przyjęć, przed badaniem. Po kilkunastu godzinach zrobiliśmy prywatnie badanie USG, wyniki prawidłowe. Kolejnej nocy około 02:00 ból znowu powrócił, a kolejny atak był około 17:00. Chyba musimy postarać się o skierowanie do szpitala na obserwację.

Żona uważa, że powodem mogą być pasożyty i gazy fermentacyjne w jelicie czczym zauważone na jednym z badań USG. Dotychczas żaden lekarz nie postawił też diagnozy, ani nie zaproponował sposobu leczenia na bóle brzucha, które pojawiały się co kilka tygodni, ale ustępowały po podaniu leku typu No-Spa. Co najwyżej, któryś szepnął, że może pasożyty, a może to jelito drażliwe. Badania kału nie wykazały pasożytów, chociaż w jednym laboratorium mówiono o lamblii, ale drugie wykluczyło testem Elisa. To były próbki pobrane z tego samego kału.

Badania krwi z przed 3 tygodni były prawidłowe. Jest po wizycie u hepatologa, następna za rok. Lekkie przekroczenie ALT, ale syn miał 2 lata temu podrażnioną wątrobę antybiotykami, gdy był chory i wynik ASO przekroczył 1000. Teraz na USG wątroba jest mniejsza niż 2 lata temu o 1 cm. I chyba od tamtej choroby te bóle podbrzusza zaczęły mu co jakiś czas dokuczać. Bardzo proszę o informacje, które pomogą zdiagnozować przyczynę dolegliwości albo skierują do myślącego specjalisty, nie używającego sloganów, które poza szumem w powietrzu nic nie przynoszą. Jakie można jeszcze wykonać badanie, ale te mniej bolesne? Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Nie wiem jakie dokładnie były wykonywane badania krwi ale na pewno ważne byłoby wykonanie badań w kierunku WZW B i C ze względu na wcześniejsze nieprawidłowości wątroby.
Warto również pomyśleć o badaniu gastroenterologicznym jednak jest to badanie bardziej inwazyjne.

Myślę też, iż należałoby przeprowadzić badania w kierunku alergii pokarmowych.

Specjalistą, który może pomóc ustalić dolegliwości poprzez bezpośrednie badanie jest gastroenterolog.

Pozdrawiam!