Silne bóle głowy i mroczki przed oczami

Witam, chciałabym poprosić o pomoc. Skończyłam 26 lat. W wieku dojrzewania, czyli na początku szkoły średniej cierpiałam na mocne ataki migreny. Po paru wizytach u lekarza, najpierw ogólnego, potem neurologa, dostałam krople, rozcieńczane na łyżeczkę wody - w razie ataku. Niestety, nie pamiętam jak się nazywały, ale były bardzo skuteczne. Przy dużym ataku, zaczynały działać do 15 minut. Nie wiem, czy z wiekeim przeszły mi migreny, czy wyleczył mnie lek, ale objawy zaczęły mi wracać rok temu (25 lat). Pojawiają się mroczki (czarne lub srebrne małe gwiazdki), kłucie, zawsze w tym samym miejscu nad skronią po prawej stronie. Mam problem z koncentracją, mówieniem, myśleniem, wykonuję ruchy ciała automatycznie - jakbym miała w połowie kontrolę nad ciałem. Ostatnio zaczęłam tracić równowagę, przy większych atakach prawie się przewracam, jest mi niedobrze - jakbym miała lada chwila zwymiotować. Wszystko to ma miejsce zawsze wtedy, gdy zmienia się pogoda. Kiedy długo zbiera się na deszcz, spada cieśnienie, gdy pojawia się zaduch w powietrzu. Trwa to dopóki nie spadnie deszcz, wtedy automatycznie staję na nogi. Problem w tym, że czasem dolegliwości ciągną się parę dni - jestem jakby wyłączona. W takich sytuacjach sięgam po mocną kawę, choć słyszałam, że kofeina powoduje migrenę, a w moim przypadku to jedyna rzecz, która jest w stanie mnie jakoś postawić na nogi. Piję coraz więcej kaw, coraz mocniejsze. Ciągnęło się to od jesieni tamtego roku do lata tego roku. Przez okres wakacji czułam się dobrze - wręcz rewelacyjnie. Ale wraz z jesienią zaczyna się od nowa. Boję się, że 8-9 miesięcy w roku będę czuć się źle. Proszę o pomoc. Czy to migrena? Mierzę ciśnienie na bieżąco. Gdy czuję się źle, to mam 68/110. Nie takie wcale niskie, a jednak. Nie wiem co robić, do jakiego lekarza się udać i przede wszystkim, czy to mogą być objawy innej choroby, bo tyle już czytam i wszędzie występują podobne. Czego powinnam przede wszystkim unikać w diecie? Obecnie studiuję, trudno dostosować naukę do ciągłych zmian w samopoczuciu. W pracy też ciężko. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i z góry dziękuję za każdą pomoc.

Opisane objawy rzeczywiście mogą odpowiadać migrenie, jednak nie są dla niej do końca typowe. Specjalistą, który w najwłaściwszy sposób może zweryfikować rozpoznanie oraz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, jest neurolog. Po wykluczeniu przyczyn neurologicznych można brać pod uwagę tzw. napięciowe bóle głowy, zwiazane ze stresem, psychiką pacjenta. Jednak w chwili obecnej optymalnym postępowaniem  wydaje się wizyta u neurologa.

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym.
Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku.