Silne bóle nóg - czy to na pewno rwa kulszowa?

Mam już dłuższy czas silne bóle nóg - od góry do samego dołu, tzn. podudzia i łydek. Robiłam badanie USG, ale lekarz stwierdził, że przy takich żyłach, jakie mam, nie powinno tak mocno boleć. Powiedziano, że to rwa kulszowa. Tylko to trwa ponad rok. Bóle są tak silne, że mam problem ze staniem na nogach. Z bólu robi mi się słabo. Co to jest? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, odnośnie bólu nóg warto wykonać badanie RTG lub rozważyć rezonans magnetyczny kręgosłupa. Ważne jest, w której dokładnie okolicy bolą Panią nogi - czy ból dotyczy stawów, mięśni, kośćca lub jest rozlany. Przyczyn może być bardzo wiele i w związku z tym można by robić mnóstwo badań, ale nie ma to sensu. Ukierunkować może dokładniejszy opis dolegliwość podczas wizyty u lekarza, np. u neurologa lub ortopedy.

Ponadto ważną informacją będzie podanie okoliczności występowania bólu oraz jego ustępowania, kiedy wystąpił po raz pierwszy, czy leczy się Pani na coś przewlekle etc. Bardzo często wykonuje się badanie USG do oceny tkanek miękkich i kostnych oraz kanału szpikowego. Wskazań jest bardzo wiele i obejmują one cały szereg patologii układu mięśniowego np. stany zapalne, zmiany neoplastyczne. Badaniu podlegają również stany chorobowe kości, ocena przed i pooperacyjna oraz ocena zmian pourazowych.

Niepokojące objawy wskazujące na konieczność wykonania wspomnianych badań to bóle nóg nasilające się przy chodzeniu, silne bóle nóg uniemożliwiające zasypianie, nagły silny ból kończyny dolnej, obrzęk i rozpierający ból podudzia – często jednego. Przyjmując za pewnik brak patologii związanej z naczyniami krwionośnymi w kończynach muszę odrzucić etiologię związaną z zaburzeniami ukrwienia. Jest to częsta przyczyna takich dolegliwości.

Opierając się na rozpoznaniu, które Pani otrzymała mogę poradzić, iż aby zapobiec nawrotom bólu należy unikać gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania. Podnosząc cokolwiek z podłogi, proszę kucnąć, zamiast się pochylać z wyprostowanymi nogami. Przenoszony przedmiot trzymać blisko siebie w obu rękach. Myjąc wannę lub odkurzając pod meblami, klęknąć na jedno kolano by odciążyć kręgosłup. Torbę na jedno ramię zastąpić plecakiem, zakupy rozkładać do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała. Podczas długiego stania przenosić ciężar ciała z nogi na nogę.

Warto poddać się rehabilitacji i ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie kręgosłupa i kończyn. Ważnym elementem profilaktyki ewentualnych chorób kręgosłupa jest umiarkowana aktywność fizyczna, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz zachowanie higieny pracy. Kończąc chciałbym powiedzieć, iż zaburzenia elektrolitowe pod postacią deficytów makro i mikroelementów także często mogą objawiać się silnymi bólami mięśni kończyn. Warto oznaczyć poziomy Ca (wapnia), P (fosforu), K (potasu), Na (sodu) i Mg (magnezu). Konieczna będzie wizyta u lekarza.