Silne bóle podbrzusza a zaburzenia nerwicowe

Od kilku dni odczuwam bardzo silne bóle w podbrzuszu. Nie bardzo pomagają środki rozkurczowe, np. D***, S***, a po środkach przeczyszczających, słaba reakcja. Od pewnego czasu są bardziej skąpe stolce. Mam bardzo stresującą pracę i bardzo często przeżywam nerwowo pewne rzeczy. Wydaje mi się, że te bóle nasilają się przy chodzeniu, a przy siedzeniu są jakby lżejsze. Mam kręgozmyk 2 stopnia i pracuję jako kierowca autobusu w jednej pozycji przez długi czas. Tlumaczę sobie, że to wszystko na tle nerwowym. Proszę o radę. Dziękuję.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pana!

Jeśli chodzi o silne bólu w podbrzuszu, na które nie pomagają leki rozkurczowe, radziłabym skonsultować się z lekarzem internistą. Stawianie sobie samemu diagnozy może być nierozsądnym posunięciem. Niewykluczone, że przyczyną nasilonych boleści brzucha może być stresująca praca (np. wrzody), konieczność długiego siedzenia w jednej pozycji czy samoistne przesuwanie się kręgów lędźwiowych (kręgozmyk). Być może powyższe problemy wzajemnie na siebie oddziałują, skutkując silnymi boleściami w podbrzuszu. Jeżeli lekarz po wykonaniu badań nie stwierdzi żadnych anatomicznych podstaw dolegliwości, wówczas można podejrzewać przyczyny zaburzeń o charakterze psychologicznym, m.in. nerwicę. Na tym etapie mówienie o zaburzeniach nerwicowych byłoby jednak nadużyciem diagnostycznym. W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza. Wizyta u psychologa może być dla Pana przydatna, by podwyższyć własne kompetencje radzenia sobie w trudnych i stresujących sytuacjach.

Pozdrawiam