Silne bóle podbrzusza, ciągłe zmęczenie i bóle stawów kolanowych

W maju trafiłem do szpitala, po 3-dniowym przyjmowaniu leków Z*** oraz O***. Objawy były następujące: silny wzrost apetytu, biegunki, bóle podbrzusza, okolic żołądka. W szpitalu miałem badania krwi. Morfologia: WBC 12,8; RBC 5,02; HGB 14,5; HCT 43,7; PLT 349,5; Glukoza 102 g/dL, AIAT 22 mmol/L, AspAT 20 mmol/L, Bilirub. c: 0,22, CRP 11. W USG jamy brzusznej stwierdzono w okolicy prawego dołu biodrowego kilka powiększonych węzłów chłonnych krezki do ok. 15 mm oraz ślad płynu. Ponadto widoczną, nieco pogrubiałą ścianę jelita w okolicy krętniczo-kątniczej. Padło podejrzenie na chorobę Leśniowskiego. Wykonałem gastroskopię. Zmian nie znaleziono. Kontrolne USG potwierdziło zmiany obrazowe w pierwszym USG. Pojawiał się ból kręgosłupa i b. częste stany podgorączkowe.

Miesiąc później kolonoskopia. Per rectum bez oporów patologicznych, wzmożone napięcie zwieraczy. Endospokopo jelito grube bez oporów patologicznych o prawidłowym wyglądzie błony śluzowej. Zastawka krętniczo-kątnicza oglądana także w inwersji o prawidłowym wyglądzie. Końcowy odc. jelita krętego o prawidłowym wyglądzie. Stosowałem P***, lecz po kontroli gastrologicznej odstawiłem lek. Pojawiał się rwący ból mięśnia, ból dolnego odcinka kręgosłupa i stawów kolanowych, sporadycznie krwawe stolce. Pojawiły się zaparcia. We wrześniu rektoskopia: badanie bolesne, zwieracze napięte, hemoroidy I stopnia, powiększone brodawki. Stosowałem T*** i czopki na stan zapalny. Nastąpiła lekka poprawa. Następnie miałem rezonans magnetyczny jelita cienkiego - MR-enterografia. Na prawo od tętnicy krezkowej na wysokości kąta krętniczo-kątniczego widoczne pojedyncze węzły chłonne dł. 10-12 mm, wzmacniające się po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Badanie MR nie wykazało typowych cech dla choroby Leśniowskiego-Crohna.

Miesiąc temu znowu silne zaparcia połączone z biegunką. Toalety nie odwiedzałem 4 dni. Październik: silne parcia spowodowały ból w podbrzuszu i podejrzenie przepuklin pachwinowych. USG: nie wykazało. Jedynie wzmożoną czynność skurczową jelita grubego oraz dużą ilość gazów jelitowych, odczynowe do 8 mm węzły chłonne krezki w prawym dole biodrowym. W sierpniu i październiku miałem 2 razy robione standardowe badania krwi. CRP 0,2 i żelazo 120. Proktolog zapisał mi M*** tabl. i czopki. Biorę także S***. Po zażyciu NLPZ mam silne bóle podbrzusza, tak jak po spożyciu kefirów i niektórych owoców.

Ostatnio oddaję 2-3 stolce na dzień. Mam wrażenie, że nie trawię pokarmów dobrze, sądząc po resztkach i konsystencji stolca. Lekkie bóle podbrzusza nasilające się przed i po oddaniu stolca oraz zawsze rano ból nad lewym biodrem. Do tego bóle stawów kolanowych (stosowałem krioterapię, jonoforezę i pole magnetyczne, bez rezultatów), ból lewego stawu biodrowego, ciągłe zmęczenie. Przy dłuższym poruszaniu się ból uniemożliwia chodzenie. Ciągłe stany podgorączkowe i powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pachwin od około 3 miesięcy, ból po spożyciu niektórych pokarmów. Od maja schudłem 10 kg. Po tym długim eseju liczę na odpowiedź, co jeszcze mógłbym zrobić w kierunku diagnostyki, gdyż organizm mnie niepokoi. Czy jest to choroba Crohna? Ew. co należy podejrzewać?

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Aby wykluczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna należałoby wykonać badanie w kierunku przeciwciał ANCA (przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów) i ASCA (przeciwciała przeciw Saccharomyces Cerevisiae). Jednak z przedstawionych wyników badań raczej jednak można wykluczyć tę chorobę (wynik kolonoskopii prawidłowy). Co do bólów mięśniowo-stawowych to warto byłoby wykonać badania w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów (badanie laboratoryjne krwi np. latex, odczyn Waalera-Rosego), dny moczanowej (kwas moczowy we krwi), patologii w zakresie kręgosłupa (RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa). Powiększone węzły chłonne i niewielka ilość płynu w jamie brzusznej mogą oznaczać zapalenie na tle np. przeniknięcia bakterii ze światła jelita do jamy otrzewnowej. Objawy jakie Pan opisuje ze strony przewodu pokarmowego mogą być przejawem zespołu jelita drażliwego. W tej sprawie najlepiej skonsultować się jeszcze z gastroenterologiem. Decyzję w sprawie wszystkich badań, ewentualnych konsultacji musi podjąć lekarz prowadzący Pana.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty