Silne lęki powiązane z rozstaniem - potrzebuję pomocy...

Jestem załamana. Mimo terapii, leków itp. mam silne lęki. Dziś znów dopadł mnie w centrum handlowym, do którego weszłam na chwilę. Może zrobiłam to trochę "na siłę", ale czemu aż tak? Wiem, że bardzo boję się bliskości. I samotności. Choć wiem, że te dwie przyczyny gdzieś są sprzeczne, ale tak jest. Jestem w separacji z mężem, mam wrażenie, że nasilają się we mnie myśli o rozstaniu. Ale teraz on wyjechał, w mieście, w którym mieszkam czuję się zupełnie sama. Nie mam tu rodziny, tylko znajomych. Czasem tak bardzo chciałabym, żeby ktoś ze mną był - mama albo ktoś z rodziny, może nawet łatwiej z kobietą. Tylko że też bardzo się wstydzę swoich problemów. Boję się, że ktoś by mi nie pomógł, a z drugiej strony tak bardzo bym tego chciała. Sama nie wiem, czy powinnam poprosić o przyjazd mamę (mieszkają daleko, ja mam 31 lat)... Co robić...?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Wiek nie ma tutaj nic do rzeczy. Pojawił się problem, potrzebuje Pani pomocy. Przyjaciele, rodzina, bliscy - są od tego, aby dawać wsparcie. Proszę się nie wahać, poprosić o pomoc. Jeżeli przyjazd mamy będzie dla Pani wsparciem, może Pani poprosić ją o taką formę pomocy. Mogłaby Pani pomóc w uczestniczeniu w terapii, to na pewno bardzo ważne.

Przede wszystkim proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Jeżeli leki są nieskuteczne, trzeba pomyśleć o modyfikacji leczenia. W kwestii terapii również może warto coś zmienić. Jeżeli terapia trwa już więcej niż kilkanaście spotkań, a Pani nie widzi poprawy, proszę koniecznie udać się do psychoterapeuty i porozmawiać z nim na ten temat. Może warto pomyśleć o zmianie psychoterapeuty oraz nurtu terapeutycznego? W leczeniu stanów lękowych bardzo dobre efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna.

Prosze być dobrej myśli. Trzymam za Panią kciuki!
Serdecznie pozdrawiam