Silne zapalenie trzustki i wysięki z trzustki do otrzewnej

Witam Mój brat 4 miesiące temu trafił do szpitala z silnym zapaleniem trzustki jego stan był na tyle poważny że po kilku dniach leczenia trafił na odział intensywnej terapi jednak po jakimś czasie wszystko zaczęło wracac do normy i został wypisany do domu teraz znów trafił do szpitala i lekarze stwierdzili silne ropne wycieki do otrzewnej i zwlekają z operacją ponieważ twierdzą że może się nie wybudzic co oznaczają wysieki z trzustki do otrzewnej?? czy to może byc rak?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wraz z zapaleniem trzustki wydzielają się enzymy trawienne, które mogą uszkadzać okoliczne tkanki nasilając objawy zapalenia i wywołując martwicę. Z reguły podczas ostrego zapalenia trzustki unika się operacji, ponieważ rokowania są bardzo słabe, dopiero po poprawie stanu ogólnego można rozważyć ew. leczenie operacyjne. Na podstawie podanych informacji, bez dostępu do danych klinicznych nie można stwierdzić jaka jest przyczyna choroby i jakie są w tej sytuacji rokowania.