Silne zwyrodnienie bioder a proteza

jakie jest leczenie na silne zwyrodnienie bioder..mam 39 lat.i mi stweirdzono obustronne zwyrodnienie bioder......bardzo mi dokucza.zrobilam tez laser ale nic nie podzialalo.....powiedziele mi ze mam sie przygotowac na proteze...

Szanowana Pani, w chwili obecnej postępowaniem z wyboru w leczeniu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych jest endoprotezoplastyka. Mówimy oczywiście o zmianach opisywanych w RTG przy pełnej ich korelacji z objawami klinicznymi, do których należy: narastający ból podczas obciążania stawu ( lub ból spoczynkowy) stopniowo uniemożliwiający chodzenie, związana z nim asymetria chodu, narastające ograniczenie ruchomości stawu i inne objawy towarzyszące. W ramach przygotowania do zabiegu należy wdrożyć postepowanie rehabilitacyjne, którego celem jest uzysaknie możliwie najlepszej wydolności mięsniowej konczyny przed operacją oraz najlepszej ruchomości stawu kwalifikowanego do zabiegu. Biorąc pod uwagę Pani wiek (jest Pani osobą stosunkową młodą jak na endoprotezopalstykę) ortopeda kwalifikujący Panią do zabiegu dobierze odpowiednią w takich przypadkach endoprotezę. Reasumując - do czasu wykonania zabiegu powinna Pani korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych - głównie ćwiczeń ( równiez biernych), bądź wykonywac je codziennie samodzielnie po wczesniejszym instruktażu omówionym z rehabilitantem. Można wdrożyć również rower stacjonarny + pływanie. Takie postepowanie pozwoli Pani w szybkim tempie wrócić do pełnej sprawności podczas ćwiczeń wykonywanych już po operacji w ramach rehabilitacji pozabiegowej. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.