Ból piszczeli

Dzień dobry, Mam 63 lata i od tygodnia bardzo doskwiera mi ból piszczeli. Bolą mnie piszczele nóg (mam uczucie jakby odżynania ciała od kości). Ból piszczeli dotyczy dwóch nóg najwięcej podczas leżenia, a gdy chodzę mam uczucie bólu w kostkach. Nigdy nie miałam problemów z nogami i zawsze dużo chodziłam, więc dlaczego pojawia się ból piszczeli. Czy powinnam zrobić jakieś badania? Z czym może być związany ten ból piszczeli? Może ból piszczeli to reumatyzm? A może jakieś zapalenie stawów? Ale wówczas mogą tak boleć kości? Strasznie jest to dokuczliwy i bolesny ból piszczeli. A może to coś bardziej poważnego? Rak kości? Strasznie się martwię i już nie wiem co o tym myśleć. Bardzo proszę o szybką informację. Czy powinnam ból piszczeli skonsultować z lekarzem? Z jakim konkretnie? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie, spoczynkowe bóle nóg mogą mieć różne przyczyny, do najbardziej prawdopodobnych należą: przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żylna, zespoły korzeniowe spowodowane uciskiem dysku na korzeń nerwowy oraz polineuropatia, np. cukrzycowa. W pierwszej kolejności należy ocenić stan żył kończyn dolnych. Jeśli zostaną wykluczone przyczyny żylne to proponuję skonsultować problem z neurologiem. Przyczyny neurologiczne wydają się być jak najbardziej prawdopodobne, neurolog powinien wykluczyć wszystkie ewentualne możliwości. Niestety nic więcej nie można powiedzieć bez dokładnego badania fizykalnego (angiologa i neurologa) i całości obrazu klinicznego. Co do badań jakie należy wykonać to z pewnością przydatne może okazać się doppler żył kończyn dolnych, MR (rezonans) kręgosłupa. Myślę jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie, by udała się Pani do odpowiedniego lekarza.