Silny i nieustający ból brzucha a prawdopodobieństwo ciąży

Witam, mam 16 lat, jestem dziewczyną. Mój problem tyczy się silnego i nieustającego (było kilka momentów, gdy ból minimalnie ustąpił) bólu lewej strony brzucha, na wysokości pępka. Wystąpiło również silne i łatwo wyczuwalne nabrzmienie w tym miejscu (coś w dotyku przypominającego ukryta piłkę do tenisa). Tylko to miejsce boli i jest bardzo wrażliwe na dotyk. Te wszystkie zmiany zachodziły w przeciągu 1-2 doby. Zaczęło się dwudniowym zaparciem, trwa to już ponad 3 dobę, działanie tabletek itp. - nikłe. Chciała bym zostać nakierowana czym to wszystko może być spowodowane, chorobą, czy może ciążą w wczesnym stadium miesiączkę miałam ostatnio, ta powinna się pojawić "na dniach" (nieregularne cykle). Najbardziej boimy się z chłopakiem, że to ciąża. Proszę o wyrozumiałą odpowiedź i z góry dziękuję. Małgorzata, Toruń

Lek. Marta Hat

Witam! Objawy, które opisujesz są niecharakterystyczne - w celu ustalenia diagnozy należałoby udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie fizykalnie, ewentualnie zleci badania dodatkowe. Należy uzupełnić wywiad, czy oprócz dolegliwości bólowych brzucha występują inne objawy - np. temperatura, nudności, czy ból ustępuje po jakichś lekach. Jeżeli występuje wysoka gorączka należy szybko udać się do ginekologa w celu wykluczenia zapalenia przydatków. Bóle mogą być spowodowane także zaparciami - w celu ich uniknięcia należy zmodyfikować dietę, a starać się unikać środków farmakologicznych. Jeżeli odbywane były stosunki bez antykoncepcji oczywiście niezależnie od tego istnieje ryzyko ciąży - aby ją wykluczyć, bądź potwierdzić należy wykonać test ciążowy z moczu, który jest wiarygodny po około 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia. Warto także przeedukować się w kwestii metod antykoncepcji. Pozdrawiam serdecznie!