Silny kaszel i wysokie CRP u 20-latka

Witam, byłem u lekarza rodzinnego z wysoką temperaturą, z kaszlem, który brzmiał tak i flegma była tak głęboko w płucach, że nie dało się go odkszusić. Zmierzył moje tętno i skierował mnie na badanie CRP. Wynik był na poziomie 104. Przypisał mi antybiotyk. Trochę się boję czym może być spowodowany tak wysoki wynik a norma nie przekracza 5. Mam 19 lat, 185 cm wzrostu i 74 kg masy ciała.

Magdalena Mroczek

CRP jest parametrem, który wskazuje na stan zapalny w organiźmie. Jest jednak niespecyficzny, nie pozwala na określenie miejsca w którym toczy się zapalenie ani jego przyczyny. W Pana przypadku najprawdopodobniej stan zapalny zlokalizowany jest w drogach oddechowych, a przyjmowanie antybiotyku powinno doprowadzic do obniżenia CRP.