Silny odruch mrugania powiek podczas badania ciśnienia w oku tonometrem

czy można zapanować nad silnym odruchem mrugania powiek podczas badania ciśnienia w oku tonometrem ? czy silne mruganie może dyskwalifikować przy laserowaniu oka w jaskrze? Czy brak diagnozy dot tarczycy tj.czy jest stanie niedoczynności lub nadczynność wpływa na leczenie i diagnozę w jaskrze? Jakie znaczenie ustalenie pola widzenia przed poddaniem sie laserowaniu w jaskrze?Pytam tak dużo, bo po prostu mam strach przed laserowaniem oka.

Witam. Nasilony odruch mrugania nie jest przeciwwskazaniem do laserowego leczenia jaskry. Oczywiście przed zabiegiem należy ocenić funkcję tarczycy - zwłaszcza jeśli istnieją ku temu przesłanki kliniczne. Ustalenia zakresu pola widzenia nie jest najważniejszym badaniem przed poddaniu się zabiegowi, nie mniej jednak powinno być ono wykonane.