Skąd bierze się puste jajo płodowe?

Witam!

Ostatnią miesiączkę miałam 14 listopada. W grudniu zrobiłam test ciążowy i wyszedł mi pozytywnie. 5 stycznie br. miałam brązowe plamienia. Udałam się do szpitala, gdzie zrobiono mi USG (pierwsze). Tam Pani doktor stwierdziła, że jajo jest puste. Z 7 na 8 stycznia doszło do samoistnego poronienia, a 9 wykonano mi zabieg łyżeczkowania. Od tego czasu nie miałam miesiączki. Na początku lutego zrobiłam test ciążowy i wyszedł mi pozytywnie. Dnia 22.03 byłam na USG i lekarz stwierdził kolejne puste jajo (pęcherzyk płodowy 21 mm, niewidoczny zarodek). Zalecił zrobienie kolejnego USG za 2 tyg. Lekarz powiedział, że ta ciąża ma 3 tyg., a od ostatniego stosunku z moim partnerem minęło 5 tyg. Ponadto odkrył torbiel na lewym jajniku - 43 mm, a także w zatoce douglasa torbiel o wymiarach 48 x 43 mm.

Czy jest możliwe, że tam sie coś jeszcze pojawi? Czy mogę wiedzieć, co dzieje się z moim organizmem? Proszę o podsumowanie mojego przypadku.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Puste jajo płodowe jest stosunkowo częstą patologią pierwszego trymestru ciąży. Przyczyna zaburzenia nie została do końca poznana. Najprawdopodobniej jest nią defekt genetyczny zarodka, uniemożliwiający jego prawidłowy rozwój. W większości przypadków pacjentki z rozpoznanym pustym jajem płodowym nie mają problemów z zajściem w kolejną ciążę. Istnieje jednak ryzyko, iż puste jajo płodowe wystąpi również w kolejnej ciąży. Tak też było w Pani przypadku. Wiek ciąży wyliczony na podstawie badania USG oznacza, że ciąża przestała rozwijać się 2 tygodnie temu. Więcej na temat przyczyn i mechanizmu powstania pustego jaja płodowego znajdzie Pani na stronie http://parenting.pl/portal/puste-jajo-plodowe. Jeśli chodzi o torbiele na jajnikach, to niestety nie mogę wiele Pani podpowiedzieć. Istnieje kilka rodzajów torbieli, o różnej etiologii i różnych metodach leczenia. Tych danych Pani nie podaje. W większości przypadków torbiele u młodych kobiet mają podłoże hormonalne. Warto jednak porozmawiać z lekarzem wykonującym badanie, który będzie mógł udzielić najdokładniejszej odpowiedzi na Pani pytanie. Ze względu na 2 nieprawidłowe ciążę, warto byłoby wykonać podstawowe badania hormonalne, badanie USG (w celu wykluczenia wad macicy) itp.

Pozdrawiam