Skąd bolesny guzek w piersi, który pojawił się przed okresem i zniknął po jego zakończeniu?

Witam! Ok. 3 miesiące temu wykryłam bolesny w dotyku guzek w lewej piersi, po jej lewej stronie w okolicy pachy. Pojawił się tuż przed okresem i zanikł po jego zakończeniu. Tak samo wyglądała sytuacja przy 2 następnych miesiączkach. Mam 23 lata, w mojej rodzinie nie było przypadków raka piersi. Guzek bardzo mnie martwi i nie wiem co z tym zrobić (zapewne iść do lekarza, czego się boję). Czytałam kiedyś, że takie zmiany, które nie utrzymują się po miesiączce nie są groźne, ale naprawdę nie wiem w co wierzyć. Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
W czasie miesiączki a także w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego może dochodzić do różnych zmian gruczołu piersiowego. Jeśli takie zmian zanikają po okresie to nie są trwałe i nie ma powodów do niepokoju. Dodatkowo warto wiedzieć, że na badanie lekarskie piersi należy się zgłaszać w czasie po okresie.
Podczas cyklu miesięcznego w piersi może dochodzić do zmian w obrębie tkanki gruczołowej o charakterze zagęszczeń co w samobadaniu może stwarzać wrażenie guzka. Jednak jeśli zmiana zanika po okresie to wydaje się, że należy przyjąć to za fizjologię.

Redakcja abcZdrowie.pl