Skąd plamienie i ból podbrzusza?

Witam, mam 23 lata. 7 czerwca dostałam miesiączkę, natomiast 20 odczułam ból podbrzusza, a 22 na bieliźnie zauważyłam niewielką ilość brudnej, brązowej wydzieliny. Wykonalam test ciążowy - wyszedł negatywny. Chciałabym nadmienić, że podczas miesiączki, dokładnie 2 dnia okresu, współżyłam z mężem bez zabezpieczenia, kolejne zbliżenia były z zabezpieczeniem od poczatku do końca. Nie wiem czy to jest istotne, ale w grudniu 2009 (6 miesiecy temu) urodziłam dziecko. Czy powinnam się niepokoić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyczyn plamienia może być wiele. Warto wykluczyć ciążę przeprowadzając test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Jeżeli na dniach pojawi się miesiączka, można będzie przypuszczać, że plamienia związane są z niewydolnością ciałka żółtego - częstym zaburzeniem hormonalnym, w przebiegu którego w drugiej fazie cyklu występuje zbyt niskie stężenie progesteronu we krwi.

Możliwe również, że jednorazowo miesiączka wystąpiła w takiej skąpej i przedłużonej postaci, lub że cierpi Pani na innego rodzaju zaburzenia hormonalne (np. hiperprolaktynemię) a plamienia związane są z inną przyczyną - np. polipem, mieśniakiem lub nadżerką. Radzę więc poobserwować się w przeciągu najbliższych ok. 2 miesięcy i, jeśli problem z plamieniami i/lub nieregularną miesiączką powtórzy się, udać się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!