Skąd się bierze moje dziwne zachowanie?

Witam. Jestem kobietą i mam 19 lat. Od pewnego momentu swojego życia zauważyłam, że coś ze mną nie tak - mam bardzo często zmiany nastroju, są już dla mnie uciążliwe, potrafię raz śmiać się z byle czego (nawet w najmniej odpowiednim momencie), a za chwile mam zły nastrój (wszyscy mnie irytują) i mam ochotę płakać albo jestem obrażona na cały świat, lub śmieję się, bo nie wiem co zrobić, co powiedzieć. Widzę, że to nie tylko mnie denerwuje, ale i osoby, które ze mną przebywają. Najgorsze jest to, że nie potrafię nad tym w ogóle panować, czuję się przez to zupełnie inna od wszystkich. Zauważyłam też, że od niedawna jestem bardziej nerwowa niż wcześniej. Histeryzuję z byle powodu, albo jestem tak obojętna, że nic mi się nie chce (mam wtedy ochotę wszystko olać, dać sobie z tym spokój). Takie zachowanie towarzyszy mi niemalże codziennie. Nie wiem już jak sobie z tym radzić, bo przez to zrażam do siebie bliskich. Bardzo mnie to niepokoi, bo wcześniej nie zachowywałam się tak - może to przez dzieciństwo? Nie wspominam go dobrze. Bardzo proszę o jakąś radę...

Witam!

Wahania nastroju mogą być powodowane przez wiele czynników. Obecnie wkraczasz w dorosłość i czekają Cię pierwsze poważne życiowe decyzje. Również odpowiedzialność za Twoje czyny spada całkowicie na Ciebie.
Warto, żebyś skonsultowała się z psychologiem, ponieważ tych powodów może być o wiele więcej. Możesz również wziąć udział w warsztatach i treningach - komunikacji interpersonalnej lub umiejętności społecznych - gdzie będziesz uczyła się, jak wyrażać i odbierać emocje oraz w jaki sposób mówić o tym, co czujesz nie raniąc innych. Staraj się także sama pracować nad swoim samopoczuciem i mów o tym, co się z Tobą dzieje.
Wyrażaj swoje emocje za pomocą komunikatów, które nie oceniają innych - np. Ja czuję się źle, kiedy Ty robisz/ mówisz..., jest mi smutno, kiedy mówisz... Możesz także w trudnych chwilach korzystać z telefonów zaufania i for tematycznych w internecie.

Pozdrawiam