Skąd te brązowe plamienia?

Witam:) Mam 18 lat. Dwa lata temu rozpoczęłam współżycie, jednak dopiero jakieś 2 tygodnie temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Wszystko zrobiłam jak trzeba (tak mi się wydaje). Wzięłam pierwszą tabletkę pierwszego dnia cyklu i biorę do tej pory, jednak zauważyłam dwie dziwne rzeczy: okres trwał 7 dni, a nie tak jak zawsze - 5, a po miesiączce pojawiło się brązowe plamienie, na początku bardzo ciemne, prawie czarne, ale teraz zauważyłam, że delikatnie zmienia kolor na brązowy. Dzieje się tak już od 4 dni. Nie zauważyłam żadnych innych ważnych objawów (lekko powiększone piersi to chyba nie poważny objaw?). Czy coś złego mi dolega? Dodam jeszcze, że mam podejrzenie endometriozy (w wieku 16 lat wykryto u mnie małą torbiel, ale szybko się jej pozbyto), a tabletki, które zażywam to Y**** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Proszę o pomoc :(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam. Plamienie, które Pani obserwuje, to najprawdopodobniej po prostu działanie niepożadane tabletek. Zdarza się to bardzo często podczas przyjmowania pierwszych kilku opakowań. Gdyby to delikatne krwawienie nie ustąpiło po 3-4 blistrach, konieczna będzie wizyta u ginekologa i modyfikacja antykoncepcji (inne tabletki). Lekarz zbada Panią również, by upewnić się, czy przyczyną plamienia nie są zmiany organiczne, jak nadżerka, polip lub mięśniak. Powiększenie piersi to natomiast normalne zjawisko przy przyjmowaniu hormonów. Pozdrawiam!