Skąd te brązowe plamienia z pochwy?

Witam! Mam 22 lata i współżyje z chłopakiem. Zazwyczaj zabezpieczamy się (prezerwatywy), ale były dni kiedy tego nie robiliśmy, chociaż zawsze zabezpieczamy się, kiedy mam dni płodne. Problem polega na tym, że moje cykle są bardzo długie około 43 dni, więc może złe obliczyłam dni płodne. Tak nie było zawsze - dawniej moje cykle były regularne, trwały około 32 dni, jednak po śmierci brata, 3 lata temu wszystko się zmieniło, chyba przez stres. Od tamtej pory miałam okres co dwa tygodnie lub nawet nie miałam 2 miesiące, ale ostatnio jest to zawsze około 43 dni, co i tak jest zbyt długo. Zgodnie z tym okres powinnam dostać za 10 dni, ale od wczoraj zauważyłam brązową wydzielinę z pochwy. Nie ma tego dużo ale na pewno nie jest to okres. Zawsze kiedy mam okres moje piersi są obrzmiałe i bolą przez przynajmniej tydzień przed okresem i boli mnie kręgosłup na dole oraz mam dość mocne bóle brzucha, a teraz tak nie mam. Co może oznaczać ta brązowa wydzielina? Czy może to być ciąża albo wydzielina po stosunku lub zaburzenia hormonalne? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Plamienia przed miesiączka mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pod postacią niedomogi ciałka żółtego. W takiej sytuacji potrzebna jest wykonanie odpowiednich badań hormonalnych z krwi oraz ewentualnie włączenie odpowiedniego leczenia.
Inną przyczyna plamień przed miesiączką jest endometrioza. Ale zazwyczaj towarzyszą temu inne dolegliwości, o których Pani nie pisze.
Należy wziąć pod uwagę ciążę. Dlatego proponuję wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam