Skąd to ciągłe zmęczenie i brak energii?

Mam niemal 40 lat i nadal nie wiem kim jestem, zawodowo oczywiście. Od ukończenia szkoły nie jestem zdolny niczym się zająć, żadną pracą ani hobby. Wszelkie próby podjęcia pracy czy prowadzenie własnej działalności kończy się szybkim niepowodzeniem. Przyczyną jest trudność do koncentracji, ospałość, zmęczenie itp. Miewam krótkie okresy poprawy, kilkudniowe, co nie wystarcza by normalnie funkcjonować. Od czasu dojrzewania zapadłem na tę dolegliwość i do dzisiaj nie ustępuje. Wszelkie badania ogólne krwi i moczu wychodzą w normie a wizualnie wyglądam zdrowo. Jednak co dzień budzę się zmęczony, w środku dnia muszę się na chwilę położyć, by odpocząć, nawet jak nic nie robię. Nawet nie mam siły na rozmowę telefoniczną. Kobiety mnie zostawiają, mimo że jestem świetnym kochankiem i przystojniakiem, bo mają mnie za lenia. Próbuję wbrew swym możliwościom zajmować się pracą, ale wszystko mi nie wychodzi, bo nie mogę się skupić, większość czasu czekam na energię bądź ustąpienie bólu głowy. Zazwyczaj utrzymują mnie kobiety, zdarza się, że którejś pomagam w drobnych interesach i tak trwam. Obecnie żyję z kobietą z którą mam dziecko, ale ją też stracę jak się zorientuje, że nie ma we mnie wsparcia. Chciałaby żebym pracował, jestem niby zdolny fizycznie sprawny, ale nie potrafię naprawdę pracować, to wymaga aktywności, na którą mnie nie stać. Lekarz ogólny wysłał mnie do psychologa, psycholog po kilku spotkaniach stwierdził, że jestem asertywny i normatywnie odporny na stres. Byłem z własnej inicjatywy u psychiatrów brałem antydepresanty i żadnych skutków. Nie mam już siły ani zdrowia na leczenie, po lekach tylko gorzej się czuję, jestem coraz starszy. Opiekuję się dzieckiem, 3 latka, które też się wkrótce zorientuje, że ze mną jest coś dziwnego. Moi nawet nierozgarnięci koledzy mają własne przedsiębiorstwa i budują domy, a ja ledwo zipię w mieszkaniu po rodzicach dzięki czemu nie jestem jeszcze sam ani bezdomny. Nie wiem co robić. Jak żyć?

Pytanie zadane 23-06-2010r. o 01:06
mgr Małgorzata Wierzbicka porady udziela mgr Małgorzata Wierzbicka

psycholog, pedagog.

Porada eksperta

Witam! Rozumiem, że odczuwa Pan ciągłe zmęczenie, nie ma również motywacji do podejmowania jakiejkolwiek czynności, a także nie cieszy Pana obecne życie. Zastanawiam się, czy przyczyna tkwi w tym, że życie osobiste i zawodowe nie jest dość satysfakcjonujące, czy też Pan nie potrafi czerpać z tego radości z powodów "wewnętrznych", np. osobowościowych czy też z powodu zaburzeń w sferze myślenia i emocji. Niestety na podstawie nadesłanego maila nie można tego stwierdzić, a to jest istotne z punktu widzenia ewentualnej terapii.

Mimo że ma Pan raczej negatywne doświadczenia w kontaktach z psychiatrą czy psychologiem, ja namawiałabym Pana na podjęcie terapii psychologicznej. W związku z tym powinien Pan poszukać psychoterapeuty, który, jak sądzę, pomoże Panu odnaleźć przyczynę tego obecnego stanu i pomoże Panu w zrealizowaniu celów, które Pan ustali wraz z terapeutą. Pytanie jest jednak, czy Pan tego chce?

Czasem jest tak, że przyzwyczajamy się do danej sytuacji i nie chcemy wcale z niej zrezygnować, gdyż przynosi nam zbyt dużo korzyści, choc obiektywnie patrząc nie jest przystosowawcza. Na ten moment proponuję, aby Pan popracował nad swoją codzienną aktywnością i spróbował planowac sobie każdy nastepny dzień, Powinien być w nim czas na pracę, relaks, ulubioną aktywność oraz szeroko pojęty czas dla rodziny. Choć początkowo będzie się Pan zmuszał, aby cos zrobić i nie będzie czerpał z tego przyjemności, ten stan powinien sie zmienić, jeśli Pan bardziej sie uaktywni.

Dalej będzie trzeba popracować nad zmianą swojego sposobu myślenia, a to samemu będzie trudne. Stąd jeszcze raz namawiam gorąco na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, bo tu czas działa tylko na Pana niekorzyść.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »

Komentarze (5)

Wyloguj
~aga
~aga

@~użytkownik anonimowlkiy :
a jak kobieat jest na utrzymaniu mężczyzny to "wstyd"?
przecież większość kobiet w PL wychodzi za mąż tylko po to żeby urodzić i uwiesić się na facecie i zyć na jego utrzymaniu - jak komar lub tasiemiec.

Odpowiedz
~Casemiro
~Casemiro

Swieta prawda, w ten sposob stracilem juz dwie tracac najpierw prace. Pojawia sie praca, pojawia kobieta, praca znika, znika kobieta...

Odpowiedz
~MAGDA
~MAGDA

MAM TO SAMO PRZYSTOJNIAKU CO TY TO NAJWIDOCZNIEJ WYPALENIE I NIE MA NA TO LEKARSTWA,A LEKARZE I PSYCHOLODZY SĄ BEZRADNI,ALBO TO OSŁABIENIE NADNERCZY I STAD TE WSZYSTKIE PROBLEMY,AŻEBY TO ZBADAĆ MUSI ZNALEŹĆ SIĘ ROZGARNIĘTY SPECJALISTA NIE JAKIŚ TŁUK,MAM DOSŁOWNIE TAK SAMO I TAK DOŚĆ ŻE MOŻNA POŁOŻYĆ SIĘ DO TRUMNY TO PRZEDWCZESNE ZUŻYCIE ENERGETYCZNE,MAKABRYCZNE ODCZUCIA,POZDRAWIAM MAGDA
!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
MAGDZIX
MAGDZIX

MAM TE SAME OBJAWY CO ZMĘCZONY PRZYSTOJNIAK,TO JEST NIEMOŻLIWY I NIEAKCEPTOWALNY STAN,TYLKO POŁOŻYĆ SIĘ DO TRUMNY,ALE JA SĄDZĘ ŻE NADNERCZA WYSIADAJĄ,A NASI LEKARZE Z CAŁYM SZACUNKIEM NIE POTRAFIĄ ZROBIĆ KONKRETNYCH BADAŃ,DEPRESJA DEPRESJA A ZMĘCZENIE TOTALNE JESZCZE PRZYBIJA DODATKOWO FATALNY STAN I NIC NIE POMAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jak poradzić sobie z problemami?

Witam! Mam 19 lat, jestem tegoroczną maturzystką, a jednocześnie strzępkiem nerwów....

mgr Joanna Żur-Teper Porady udziela mgr Joanna Żur-Teper psycholog, seksuolog, psychoterapeuta.
Jak mu pomóc? Jak odblokować jego serce?

Poznalam wspanialego faceta ,pokochalam go z wzajemnoscia. Jednak on nie chce byc ze mna poniewaz...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Proszę o pomoc! Dowiedziałam się, że moja mama ma raka

Dowiedziałam się, że moja mama ma raka, przez 2 tyg. miałam histerię, biegunkę nerwową, nie...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Problem z panowaniem nad emocjami

Od dłuższego czasu czuję się beznadziejnie. Potrafię cały dzień płakać, wydaje mi się, że nic...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Co mam zrobić?

Witam serdecznie!!! Nigdy tego nie robiłam, ale może to i błąd... mam poważny problem ze sobą,...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Jak mam sobie z tym radzić?

Witam, od pewnego czasu nie widzę sensu w swoim życiu, tzn. nie widzę w nim perspektyw na przyszłość...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Problemy z kontrolowaniem emocji

Witam! Z tego, co widać, chciałabym się doradzić w pewnej sprawie. Mam 15 lat i jestem dziewczyną....

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij