Skąd to krwawienie przed 7-dniową przerwą?

Witam, chciałabym prosić o poradę. Otóż biorę już trzecie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Obecnie przyjmuje inne tabletki, bo podczas 2 pierwszych opakowaniach miałam ciągłe plamienia międzymiesiączkowe, dlatego też zmieniłam tabletki na takie, które brałam kiedyś przez rok i nigdy nie miałam takich problemów. Teraz właśnie skończyłam pierwsze opakowanie i dwa dni przed ostawieniem dostałam dziwnych brązowych plamień. Potem, gdy wzięłam kolejne dwie tabletki i zrobiłam przerwę normalnie, pojawiło się krwawienie z odstawienia. Dzisiaj po skończeniu przerwy w 8 dzień zażyłam 1 tabletkę z kolejnego opakowania. Martwi mnie jednak, czy antykoncepcja została zachowana podczas przerwy, bo wczoraj współżyłam bez zabezpieczania dodatkowego. Nie wiem, co było nie tak, że dostałam te plamienia przed przerwą? Czy był to skutek zmiany tabletek? Rozważałam też możliwość krwawienia z nadżerki, ponieważ mam małą nadżerkę. To plamienie pojawiło się tak, jakby od razy po stosunku, Nie wiem tylko, czy tak długo utrzymywało by się tzn. przez kolejne 3 dni, zanim pojawił się okres z odstawienia? Dodam, że wykluczam błąd w przyjmowaniu tabletek, bo nie zapomniałam żadnej tabletki. Może tylko miałam małe różnice w godzinach przyjmowania. Nie wiem o co chodzi, martwię się, że antykoncepcja nie została zachowana. Proszę o poradę i z góry dziękuję. Monika

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy pierwszych trzech opakowaniach tabletek mają prawo występować nieregularne plamienia i krwawienia, szczególnie tuż przed wystąpieniem przerwy. To plamienie przed przerwą mogło się właśnie wiązać z przyzwyczajaniem się organizmu do tabletek, tym bardziej, że nastąpiła zmiana tabletek, w których występuje różny analog progesteronu i w nieco innej efektywnej dawce. Działanie antykoncepcyjne tabletek nie zostało raczej zakłócone, choć niektórzy, ostrożni lekarze zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez owe trzy pierwsze cykle.

Plamienie mogło mieć również charakter plamienia kontaktowego, spowodowanego podrażnieniem nadżerki.

Pozdrawiam serdecznie!