Skleroterapia przy wkładce antykoncepcyjnej?

Dzień dobry! Mam mnóstwo pajączków na nogach bardzo widocznych.Wygląda to jak fioletowe plamy o średnicy 1cm. Jeden dermatolog chciał je zamknąć przy pomocy skleroterapii. Naczyniowiec zaś powiedział, że skoro mam wkładkę antykoncepcyjną M** skleroterapii mi nie wykona. Polecił znaleźć gabinet, nawet kosmetyczny i próbować zamknąć laserowo. Czy rzeczywiście są jakieś przeciwwskazania do skleroterapii przy wkładce? Jakie i dlaczego? Co prawda znalazłam innego dermatologa, który zgodził się próbować zamykać je laserowo, ale powiedział, że będzie to czasochłonne i niekoniecznie przyniesie efekt zadowalający, jaki bym chciała.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Wkładka wewnątrzmaciczna czynna hormonalnie (taka jak u Pani) nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do skleroterapii. Jednak ponieważ przeciwwskazaniem jest zakrzepica żył głębokich w wywiadzie, nawracającą zakrzepica - a antykoncepcja hormonalna do takich stanów usposabia, Pani lekarz ocenił tą metodę za ryzykowaną w tym przypadku.

Również żylaki komunikujące się ze źródłem refluksu krwi żylnej z układu żył głębokich stanowią przeciwwskazanie do obliteracji ze względu na duże ryzyko zatorowości, nieskuteczność metody i możliwość nawrotów.

Dlatego też przed takimi zabiegami zawsze należy wykonać usg doppler układu żylnego kończyn dolnych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!