Skoki ciśnienia podczas lęku i ataku paniki

Witam, nazywam się Paweł i mam 33 lata. Mam zdiagnozowaną nerwicę lękową. Leczę się na nią już ok. 10 lat. Leczę się preparatem paroksetyny. Pierwszy raz rok z przerwą 1 roku, a następnie 2 lata z przerwą 1,5 roku. W czasie zażywania ww. preparatu wszelki objawy nerwicy ustąpiły. Po odstawieniu leku, wracały. Wówczas nie uczęszczałem na psychoterapię. Obecnie jestem już po 10 sesji psychoterapeutycznej. Na razie nie widać żadnej poprawy mojego samopoczucia. Mam ciągłe stany lękowe i raz na 2-3 dni napady paniki. Wówczas ratuję się preparatem benzodiazepiny. Po ostatniej konsultacji psychiatrycznej zasugerowałem mojemu lekarzowi powrót do paroksetyny. Stwierdził on, że nie widzi takiej potrzeby, ale jeśli ma mi to poprawić komfort życia, to mogę do leku wrócić. Ostatnimi czasy zauważyłem, że podczas trwania lęku i podczas ataku paniki dostaję silnych bólów głowy i skoków ciśnienia krwi. Podczas ostatniego ataku moje ciśnienie wyniosło 180/110. Chociaż mam badania kardiologiczne, z których nic nie wynika. Lekarz nie stwierdził u mnie również choroby nadciśnieniowej. Moje ciśnienie zwykle ma 120/80. Boję się, że moje ataki mogą skończyć się zawałem lub wylewem krwi do mózgu ze względu na tak wysokie ciśnienie. Dlatego zacząłem je kontrolować nawet kilkanaście razy dziennie. Domyślam się, że taka ilość pomiarów jest za częsta, niemniej jednak jest to silniejsze ode mnie. Każdy ból głowy lub sztywnienie karku od razu wiążę się z wylewem lub zawałem. Chciałem zapytać, czy tego typu skoki ciśnienia są rzeczywiści groźne dla organizmu i czy powinienem się z tym gdzieś zgłosić. W tym miejscu chciałem dodać, że po zastosowaniu benzodiazepiny, a tym samym "zażegnaniu" lęku, ciśnienie powraca do normy. Wysokie ciśnienie występuje jedynie podczas lęku. Bardzo się tym martwię i nie daje mi to spokoju. Zarówno mój psycholog, jak i psychiatra, nie dają mi jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. W związku z tym może otrzymam je od Państwa. Z poważaniem

Pytanie zadane 18-05-2010r. o 19:33
lek. Agnieszka Jamroży porady udziela lek. Agnieszka Jamroży

psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Porada eksperta

Witam serdecznie,

Wzrost ciśnienia w trakcie napadu paniki jest konsekwencją aktywacji układu współczulnego.
Podawane przez Pana wartości ciśnienia są dość wysokie, jeśli tego typu epizody powtarzają się kilka razy w tygodniu, to może to mieć niekorzystny wpływ na Pana zdrowie.

Jedną z możliwości jest np. doraźne zastosowanie leku obniżającego ciśnienie krwi, np. z grupy beta-blokerów. Leki z tej grupy zmniejszają aktywność tej części układu współczulnego, która odpowiada za wzrost tętna i ciśnienia. W tym celu należy skonsultować się z internistą, aby wykluczyć przeciwwskazania do takiego leczenia (np. zaburzenia rytmu serca, astma).

Druga możliwość to doraźne zastosowanie leku uspokajającego. Odradzałabym Panu długotrwałe przyjmowanie leków z grupy benzodiazepin, wiąże się to z ryzykiem uzależnienia. Osoba stosująca przewlekle leki z tej grupy może mieć skoki ciśnienia w ramach benzodiazepinowego zespołu abstynencyjnego. Stosowanie leków z tej grupy powinno być nie dłuższe niż 6-8 tygodni. Psychiatra może przepisać Panu leki o innym mechanizmie działania, które nie uzależniają.

W tej sytuacji rozważyłabym przede wszystkim powrót do leku z grupy SSRI i jego ewentualne stopniowe odstawienie po kilku miesiącach terapii. Stosowanie leków z tej grupy nie ma ujemnego wpływu na skuteczność psychoterapii, a częstotliwość napadów lęku jest dość duża. Niekorzystnie na psychoterapię mogą natomiast wpływać obecnie stosowane benzodiazepiny.

Efekt psychoterapii może być odroczony w czasie. Zależy to również od jej metody. Efektywną metodą psychoterapii zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »

Komentarze (6)

Wyloguj
~esprit
~esprit

B*** biorę tylko podczas ataku paniki. Co następuje raz na 3 dni. Wówczas przyjmuje tabletkę i najmniejszą jej dawkę która zwykle mnie uspokaja. Obecnie zaczynam przyjmować leki z grupy SSRi. Ciśnienie mierzę rano i wieczorem. Rano zwykle mam 110/70 a wieczorem 120/80
Natomiast bardzo się martwię o swoje ciśnienie podczas lęku, kiedy to mam zawroty głowy i bóle głowy i uczucie odrealnienia, a przede wszystkim sztywnienie karku.

Tak jak wspomniałem byłem u kardiologa i robiłem badania kardiologiczne które nic nie wykazały. Nie stwierdzono choroby nadciśnieniowej. Nie mniej jednak cały czas się boje, że mam nadciśnienie, a każdy ból głowy lub jej zawroty są początkiem wylewu lub udaru. Ta myśl nie daje mi spokoju.
W związku z tym nie wiem czy powinienem po raz kolejny udać się do kardiologa i przyjmować leki.

Odpowiedz
~dorlen
~dorlen

Drogi Pawle, 10 lat temu byłam dokładnie w Twoim wieku i cierpiałam na tą samą dolegliwość. Leczyłam się bezskutecznie środkami farmakologicznymi, uczęszczałam na sesje i prawie się poddałam. Bałam się wychodzić z domu, ataki paniki przychodziły nagle i dawały bardzo rożne objawy ze skokami ciśnienia włącznie. Ktoś zasugerował mi medycynę chińską, spróbowałam i wygrałam z chorobą. Byłam leczona głownie akupunkturą ok 30 sesji. Spróbuj może będzie skuteczna w Twoim przypadku, czego Ci życzę.

Odpowiedz
~patikati
~patikati

Też biorę benzodiazepiny, wybrałem uzależnienie. Jest lepsze od klinicznej śmierci!

Odpowiedz
~patikati
~patikati

Odstawiłem wszystkie psychotropy, efekt odstawienia spłynął po mnie jak po kaczce.

Odpowiedz
~patikati
~patikati

Spróbuj zagwizdać, jeżeli potrafisz udar ci nie grozi :).
Zawroty mogą być problemem z uciskiem na nerw. Sprawdź sobie na wszelki wypadek kręgosłup.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Od czego ta choroba ?

Witam mam 32 lata. Cztery miesiące temu zasłabłem w kościele, po czym zaczeły się problemy...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Duszności i lęk, czy to objawy depresji?

Mam na imię Piotr, wiek 28 lat, obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii i sądzę, że mam problem,...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
Zaburzenia snu i napady lęku dwa lata po rozwodzie

Mam 47 lat, jestem mężczyzną, od jakiegoś czasu pojawiają się u mnie nagłe stany lękowe. Towarzyszy...

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
Jak poradzić sobie z lękiem?

Witam! Od kilku tygodni, mniej wiecej od półtora miesiąca, mam dziwne odczucia i dziwne...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Jak walczyć z napadami lęku w autobusie?

Witam! Od pewnego czasu męczą mnie napady lęku, zazwyczaj jak jestem sama, jak mam sama gdzieś...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Jak pokonać lęk przed wizją końca świata?

Witam. Mam 20 lat, jestem kobietą. Jakiś czas temu (ok. 6 m-cy) czytałam dużo o końcu świata,...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij