Skoki ciśnienia a możliwe przyczyny

 Od około trzech miesięcy mam skoki ciśnienia i tak np. jednego dnia mam 140/80, potem następnego 100/50, a jeszcze później 130/60. Od kilku dni dołączyły mi do skoków ciśnienia inne dolegliwości: duszność, kaszel, ale taki dziwny, jakbym nie mogła dobrze mocno odetchnąć, od czasu do czasu zawroty głowy, a dzisiaj miałam takie mocne bicie serca i jakby "przewracanie" tego serca. Mierząc ciśnienie w domu ciśnieniomierzem naramiennym miałam dzisiaj dobre ciśnienie 122/84, ale pojawiła mi się informacja, że aparat zawiadamia mnie o arytmii serca - czy to przez skoki ciśnienia. Czy mogę prosić o konsultację w sprawie skoków ciśnienia? Mam 42 lata i niestety nadwagę, co prawda w zeszłym roku znacznie schudłam (18 kg), ale w tym roku wróciłam do wagi. Czy skoki ciśnienia mogą być tym spowodowane? Z góry bardzo dziękuję.

42 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Skoki ciśnienia tętniczego krwi mogą być wywołane wieloma sytuacjami, od stresu przez nieprawidłowo przyjmowane leki po zaburzenia endokrynologiczne czy kardiologiczne. Niestety tak krótki opis (brak informacji o chorobach towarzyszących, przyjmowanych lekach, chorobach w rodzinie i innych) nie umożliwia postawienia wstępnego rozpoznania.

Przytoczone wartości ciśnień mieszczą się w granicach normy. Jeżeli wahaniom ich wartości nie towarzyszą bóle głowy, omdlenia, nie ma powodu do niepokoju.

Wspomina Pani, że aparat wyświetlił "arytmię serca". Zaburzenia rytmu serca można zdiagnozować jedynie badaniem EKG. Jeżeli w trakcie badania lekarz nie zauważy wyraźnych odchyleń możliwe jest założenie holtera EKg, który przeprowadzi zapis rytmu serca przez całą dobę. Przytoczone objawy najprawdopodobniej związane są z niemiarowością serca, a nie z ciśnieniem tętniczym.

W obecnej sytuacji zachęcam Panią do jak najszybszej wizyty u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania, a w razie konieczności skieruje Panią do poradni kardiologicznej.

Pozdrawiam.