Skrócenie szyjki macicy w 24 tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 24 tc. I mam pewien problem. Na ostatniej wizycie u mojego ginekologa stwierdzono ze szyjka macicy sie skrocila. Dostalam luteine dopochwowo i wlasnie z tym zwiazane jest moje pytanie jak probowalam ja sobie zaaplikowac wczoraj od razu po wlozeniu palca wyczulam opor. To chyba szyjka macicy ale czemu jest tak nisko? Czy to jest wlasnie to skracanie szyjki? Jest to moja pierwsza ciaza i chyba panikuje ale boje sie o moje malenstwo i prosze o odpowiedz .

Witaminy w ciąży

Lek. Marta Jaruchowska

Nie jest to możliwe żeby wyczuła Pani opór w postaci szyjki macicy, jeśli się ona skraca to wręcz przeciwnie, będzie krótsza a więc z Pani punktu widzenia trudniejsza nawet do wyczucia. Skracanie szyjki grozi oczywiście porodem przedwczesnym a progestageny czyli Luteina mają to opoźnić albo zahamować. Trudno na odległośc powiedzieć, bez badania, co to może być za opór, jeśli odczuwa Pani napinania lub coś Pania niepokoi zawsze bezpieczniej skontaktować się z lekarzem lub położną.