Skrócona szyjka macicy w 24 tygodniu ciąży

Witam. Wczoraj miałam kontrolną wizytę w 24 tygodniu ciąży. Lekarz powiedział mi, że szyjka macicy wynosi 33 mm (o ile się nie mylę w 17 tygodniu było to 44mm) Nie mam pojecia czy było to gdzieś zapisane. Troszkę mnie to zmartwiło, pytałam czy wszystko jest w porządku, dostałam odpowiedź, że tak. Lekarz zalecił posiew z szyjki macicy i kazał z wynikami przyjść za tydzień. Moje pytanie brzmi czy takie skrócenie szyjki może faktycznie być normą? I czy posiew może mieć z tym coś wspólnego?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Długość szyjki macicy może ulegać zmianie często z dnia na dzień. Długość szyjki w 24. tygodni ciąży powinna wynosić >25 mm, więc wszystko jest w porządku.