Skurcze łydek i stóp - proszę o poradę

Mam 59 lat, wzrost mój to 167 cm, waga 70 kg. Pracowałam przez 36 lat przy biurku, bo jestem księgową - obecnie na emeryturze. Prawie codziennie biorę po 1 tabletce preparatów potasu i magnezu. Uprawiam pilates przez 16 lat - ćwiczę 2 razy w tygodniu po 45 min. Dodatkowo chodzę w tym roku na kijki też 2 razy w tygodniu po 3 h, 10 km. Nogi strasznie mnie bolą po całonocnych skurczach w łydkach i stopach. Nieprzespana noc. Dzień też nie do zniesienia z powodu bólu łydek przy kostkach i stóp. We wcześniejszych latach też powtarzały się skurcze uporczywe w łydkach i stopach. Proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam. Jagoda.
59 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W pierwszej kolejności doradzam oznaczenie stężeń elektrolitów - potasu, magnezu, wapnia, sodu, chlorków w surowicy. Co prawda przyjmuje Pani preparaty zawierajace składniki mineralne - potas i magnez, ale wygląda na to, iż nie przyjmuje Pani preparatów wapnia. Ponadto niektóre leki stosowane przez osoby z nadciśnieniem, niewydolnością serca i innymi chorobami, wpływają na stężenie elektrolitów w surowicy i mimo zażywania suplementów, może być ono zaburzone, tu nie ma na ten temat informacji. Jeśli w badaniach nie będzie odchyleń, konieczna będzie dalsza diagnostyka - ze szczególnym uwzględnieniem zmian w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym oraz zaburzeń krążenia żylnego i/lub tętniczego w obrębie kończyn dolnych.
Pozdrawiam