Skurcze mięśni i zmiany zwyrodnieniowe

Moja 16-letnia córka od roku uskarża się okresowo na samoistne skurcze mięśni. Trenuje unihokej, jest bramkarzem. Wynik badania rezonansu magnet. kręgosłupa lędźwiowego zwalił mnie z nóg: badanie MR uwidoczniło spłycenie fiz. lordozy lędźwiowej. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa: - cechy dehydratacji krążków międzykręgowych odc. lędź. zwłaszcza L5/S1 pod postacią obniżenia sygnału w obrazach T2-zależnych. - zmianyzwyr. - wytwórcze krawędzi trzonów i wyrostków stawowych, zmiany wysiękowe w stawach międzykręgowych. Do w/w zmian dołączają zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych - na poziomie L4/L5 szerokołukowe obwodowe uwypuklenie struktur krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego. - na poziomie L5/S1protruzja struktur krążka pośrodkowa na 3 mm dokanałowo. Zwężenie dolnych części otworów międzykręgowych na tum poziomie, także przez zmiany zwyrodnieniowe, zwłaszcza po prawej. Cechy konfliktu korzeniowego L5 po prawej. Stożek końcowy (na poz.Th12/L1) i nici ogona końskiego bez istotnych zmian. Jestem załamana, córka nigdy nie skarżyła się na jakiekolwiek bóle kręgosłupa. Czy takie zmiany są odwracalne,czy można to wyleczyć. Czy są możliwe zmiany zwyrodnieniowe w takim wieku.

Witam! Wykonane badanie MR kręgosłupa lędźwiowego uwidoczniło liczne zmiany zwyrodnieniowe. Zmiany mniejsze lub większe powstają z wiekiem u każdego człowieka, jednakże w przypadku Pani córki nastapiły one dość wcześnie. Być może wynikają z wady postawy, stylu życia lub też rodzinnych predyspozycji. Niestety zmiany nie ulegną całkowitej regresji (cofnięciu), aczkolwiek możliwe jest zmniejszenie ich postępu oraz likwidacja ewentualnych objawów neurologicznych. Dodatkową przyczyną samoistnych kurczy mięśni mogą być także zaburzenia elektrolitowe (obniżone stężenie magnezu lub potasu), dlatego warto rozwazyć suplementację tych makroelementów. W opisanej sytuacji konieczna jest konsultacja u ortopedy dziecięcego, który zbada dziecko oraz dobierze odpowiednią rehabilitację. Pozdrawiam serdecznie!