Wymiotowanie żółcią po usunięciu woreczka żółciowego

Dobry wieczór! Zacznę od początku. 11 lat temu jako 19-latka przeszłam operację usunięcia woreczka żółciowego. Lekarz stwierdził, że u mnie to jest genetyczne, stąd mój młody wiek podczas operacji. Niemożliwa była laparoskopia, ponieważ kamieni było za dużo, a podczas operacji okazało się, że miałam również kamień w przewodzie żółciowym, który niestety tam pozostał, ponieważ był niemożliwy do usunięcia. Dietę z tego co pamiętam jako tako utrzymywałam, ale wydaje mi się, że szybko przeszłam na smażone i niestety spożywałam alkohol w niewielkich ilościach, gdzie według wskazówek lekarza powinnam się trzymać diety przez 1 rok po operacji. Już parę miesięcy po zabiegu zaczęłam miewać bardzo nieprzyjemnie skurcze w okolicach żołądka po wypiciu coca-coli, red bulla lub alkoholu. Dochodziło do tego, że byłam podczas takiego ataku tak słaba, że prawie mdlałam i ból nie odpuszczał, dopóki nie zwróciłam. Teraz od 8 lat mieszkam w Anglii i przez cały ten okres co jakiś czas miewam już nie tyle ataki bólu, co po prostu budzę się rano i czując, że wszystko podchodzi mi do gardła, zwracam i są to tylko i wyłącznie wymioty żółci. Czasami trwa to parę godzin zanim nie zwymiotuję całych jej złogów. Byłam tutaj u lekarza, przepisano mi Omeprazole 20mg, co nie do końca pomogło. 4 lata temu miałam robioną gastroskopię, by wykluczyć kamień, który pozostał w przewodzie po operacji, wyniki wyszły bardzo dobre, brak kamieni i wszystko w porządku. Chciałam zaznaczyć, że te złogi żółci tworzą się bez reguły i przeważnie mogłam jeść co chciałam, a teraz od miesiąca raz w tygodniu tracę dzień na męczące i bardzo nieprzyjemne wymioty żółcią. Zastanawiam się, jaka jest przyczyna tego, że mój organizm wytwarza tyle żółci i proszę o wskazanie środku, który może zahamować wytwarzanie jej? Dziękuję bardzo.

Praktycznie nie ma bezpośrednio środków farmakologicznych blokujących wydzielanie żółci przez wątrobę. Pani opis przypadku jest dość nieprecyzyjny. Sama gastroskopia nie pokaże obecności złogów w drogach żółciowych. Jedynie badanie ECPW czyli wsteczna cholepankreatografia (duodenoskopia - wziernikowanie dwunastnicy z podaniem środka kontrastowego do dróg żółciowych i trzustkowych) albo ewentualnie cholangio-NMR może wyjaśnić istnienie kamieni w drogach żółciowych. Myślę, że wytwarzanie żółci nie ma z tym nic wspólnego, a nie jakieś zwiększone wydzielanie żółci. Takie objawy jak Pani opisuje mogą wskazywać na refluks żółciowy lub przepuklinę rozworu przełykowego. Taką diagnozę można postawić na podstawie gastroskopii. Jeśli rzeczywiście jest to refluks żółciowy czy też przepuklina rozworu przełykowego trzeba wprowadzić odpowiednie leczenie po zdiagnozowaniu tego stanu. Leki na te choroby są dostępne na receptę, a przepuklinę rozworu przełykowego leczy się nawet operacyjnie. O dalszym postępowaniu, lekach, badaniu musi zadecydować lekarz bezpośrednio. Nie mogę sugerować leków bez bezpośredniej diagnostyki pacjenta.