Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po zmianie pigułek

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych. 2 stycznia dostałam miesiączkę, po 7-dniowej przerwie wzięłam 3 tabletki Mikrogynon 21, bo tylko tyle miałam ze starego opakowania. Poszłam do ginekologa i przepisał mi nowe inne tabletki antykoncepcyjne Cilest. Kazał kontynuować dalej Cilestem. Dziś wzięłam 30 minut później tabletkę. Czy jeśli się kocham teraz na tych nowych bez żadnej przerwy itp. jestem przez nie wciąż zabezpieczona? Jest ryzyko zajścia w ciążę? Nie zabezpieczam się dodatkowo, a partner kończy we mnie.

Witam!

Ważne, aby wiedzieć kiedy Pani rozpoczęła stosować Cilest - nie wynika to wprost z opisu, który Pani przedstawiła.

W przypadku rozpoczęcia stosowania Cilestu skuteczność działania zależy od momentu wprowadzenia leku. Przy zmianie z innego doustnego złożonego (estrogenowo-progesteronowego, jakim jest też między innymi Microgynon 21) preparatu antykoncepcyjnego stosowanie leku Cilest należy rozpocząć w okresie od jeden do siedmiu dni od przyjęcia ostatniej tabletki preparatu antykoncepcyjnego stosowanego w poprzednim cyklu. W przypadku przerwy dłuższej niż siedem dni zaleca się stosowanie dodatkowej niehormonalnej formy antykoncepcji przez tydzień, ponieważ w okresie tym skuteczność działania leku antykoncepcyjnego jest niepełna. Półgodzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki nie wpływa na jej skuteczność. Jeżeli zaczęła Pani przyjmować Cilest bezpośrednio po zakończeniu Microgynonu 21 w tym momencie jest Pani w pełni chroniona.

Pozdrawiam serdecznie!