Skuteczność tabletki antykoncepcyjnej po biegunce

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Yaz pierwszy miesiąc. W 14 dniu przyjmowania tabletek wystąpiła u mnie biegunka w przeciągu 3,4 godzin od zażycia tabletki, dlatego podejrzewam, że tabletka nie została wchłonięta. Przez następne dni przyjmowałam kolejne tabletki z blistra. 22 dnia (brania tabletek) współżyłam z chłopakiem. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyjmuje się, że nie ma konieczności przyjmowania kolejnej, zapasowej tabletki, jeśli występuje słabo lub średnio nasilona biegunka. Jeżeli przydarzył się Pani tylko jeden luźny stolec, to nawet nie można nazwać tego biegunką. Tak czy siak, zwiększone ryzyko ciąży istniałoby, w razie istotnego osłabienia wchłaniania tabletek, przez kolejnych 7 dni. Jeśli w tym okresie nie doszło do współżycia (a z tego co Pani podaje, współżyła Pani dopiero 22. dnia), to nie ma obaw.

Pozdrawiam serdecznie!