Skuteczny sposób na szybkie schudnięcie dla 14-latki

witam mam prawie 14 lat i mierze ok.155 cm a moja waga to 45 kg. bardzo mi zalezy by schudnac ok 5 kg w szybkim czasie ale nie wiem jak to zrobic . czy jest jakis skuteczny sposob ?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała jest w normie, dlatego odchudzanie nie jest wskazane. Jeśli natomiast chcesz poprawić sylwetkę i dobre samopoczucie, proponuję wprowadzić zdrowy tryb życia oparty na regularnej aktywności fizycznej i prawidłowym odżywianiu (wykluczenie słodyczy, słonych przekąsek i żywności typu fast food, zwiększenie spożycia warzyw i owoców, źródeł pełnowartościowego białka i produktów zbożowych z pełnego ziarna).

Wskażnik masy ciała w Twoim przypadku wynosi 18,7....co wskazuje na niedowagę, więc czy na pewno musisz się odchudzać? Oczywiście należy unikać wszelkiego rodzaju uogólnień, gdyż zakres bmi jest szeroki. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie i ważne tu jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w ciele. Sugrauję kontakt ze spacjalistą w zakresie żywienia i dietetyki, wspólnie przeanalizujecie Twoje nawyki żywieniowe i ocenicie, czy w Twoim przypadku konieczna będzie modyfikacja diety

Witam. Dieta nie jest Ci potrzebna, ale warto abyś zaczęła odżywiać się zdrowo i prawidłowo – nie ograniczać kalorii, a wprowadzić nowe zasady do swojego sposobu żywienia. Powinniśmy jeść regularnie, co około 3 godziny, do 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie. W ten sposób zapewnimy stały dopływ energii do naszego organizmu, która zostanie wykorzystana, a nie przekształcona w tkankę tłuszczową, jak to się dzieje gdy zjadamy 2-3 wielkie posiłki w ciągu dnia. Gdy nie myślimy o jedzeniu i robimy to mimochodem często jemy znacznie większe porcje, bardziej kalorycznego jedzenia. Posiłek należy jeść przy stole, zjeść tyle ile mieliśmy zamiar i wstać od stołu. Należy jeść wolno, dzięki temu szybciej będziemy czuli się nasyceni.
Dieta powinna być urozmaicona i zawierać produkty z wszystkich grup żywności: produkty z pełnego ziarna (pieczywo pełnoziarniste, ryż dziki, brązowy, pełnoziarnisty, kasze, makaron pełnoziarnisty, gryczany, otręby pszenne, płatki owsiane, żytnie itp.), warzywa, owoce (zwłaszcza po treningu w celu uzupełnienia energii), produkty mleczne (najlepiej półtłuste – unikać należy produktów pełnotłustych – sera twarogowego tłustego, śmietany, serów topionych, serów żółtych, serów typu fromage, serów pleśniowych), chude mięso (drób, chude części wołowiny, wędliny drobiowe), warzywa strączkowe (także makaron sojowy), jaja, oleje roślinne, orzechy i nasiona. Potrawy powinny być pieczone, gotowane (także na parze), grillowane na patelni grillowej czy duszone. Należy unikać smażenia (zwłaszcza na tłuszczu).
Co ważne, nie należy stawiać sobie sztywnych reguł związanych z jedzeniem i ćwiczeniami. Najlepiej być elastycznym i nigdy nie czuć się winnym, jeśli czasem zjemy coś bardziej kalorycznego bądź niezdrowego (byle nie weszło to w nawyk).
Pozdrawiam.