Skutki antykoncepcji "po"

Moja partnerka w wieku 16 lat zażyła "tabletkę 72h" teraz ma 19 lat, również w tym czasie stosowała globulki antykoncepcyjne. Czy skutki uboczne mogą być zauważalne dziś?  Ma częste bóle brzucha, strasznie nieregularny okres, częste zapalenia i podrażnienia wewnątrz pochwy.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

16 lat to młody wiek, na tak dużą dawkę hormonów, która może czasowo rozregulować cykle miesiączkowe, ale objawy nie są aż tak długotrwałe. Również dolegliwości, jakie Pan opisuje, nie są spowodowane przez antykoncepcję.

Jak wspomniałem antykoncepcja "po" może zakłócać regularność miesiączek. Jednak wobec długo utrzymujących się dolegliwości warto skonsultować się z ginekologiem. Częste zapalenia i podrażnienia mogą być efektem źle leczonej infekcji w obrębie pochwy. Jeżeli ginekolog wykluczy ginekologiczne przyczyny bólów brzucha, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto zbadać enzymy wątrobowe - ALAT, ASPAT.

Tutaj znajdzie Pan więcej informacji o antykoncepcji po.

Warto nie zaniedbywać takich dolegliwości.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!