Skutki odstawienia pigułek antykoncepcyjnych

Witam!
Mam 22 lata. Od ponad 2 lat biorę tabletki hormonalne przez ok rok **** a teraz ****. Tabletki biorę jako zabezpieczenie. Zastanawiam się nad odstawieniem tabletek, lecz boje się skutków tego. Nie wiem czy zrobić przed tym zrobić jakieś badania, czy skonsultować muszę to z moim ginekologiem. Nie wiem też j,akie mogą być tego skutki?
Bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję.
pavla88

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przed odstawieniem tabletek nie musi Pani wykonywać żadnych badań. Proszę jedynie pamiętać, by nie przerywać przyjmowania ich przed zakończeniem opakowania. Pani organizm może potrzebować trochę czasu na odzyskanie pełnej równowagi hormonalnej. W pierwszych miesiącach cykle mogą być więc nieregularne, miesiączki i owulacje mogą pojawiać się w nierównych odstępach. Sytuacja taka może trwać nawet do pół roku (jeśli będzie się przedłużać, konieczne będą badania hormonalne). Część kobiet skarży się również na pogorszenie stanu cery po odstawieniu doustnej antykoncepcji.
Pozdrawiam serdecznie!