Skutki uboczne leku Zotral

Witam, mam 20 lat. Od 3 tygodni lecze się na nerwicę lękową ,biorę lek Zortal i w skutkach ubocznych w ulotce jest wymieniony nieregularny okres - który niestety i u mnie się zrobił nieregularny. czy mozliwe jest ze po czasie wszystko wroci do normlanosci? Czy się z czasem ureguluje, czy muszę przestać brać to lekarstwo żeby znowy było jak wcześniej? Nie mogę przestać brać jakichkolwiek leków, bo czuję poprawę jeśli chodzi o nerwice. Te nieregularne cykle są bardzo uciezliwe i niestety teraz miesiączka jak na złość pojawia się w najmniej odpowiednich momentach, czy konieczna jest zmiana leku? Byłabym wdzieczna za odpowiedź, z góry dziekuje,

Zotral - sertralina jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowanym lekiem. U części pacjentów w pierwszym okresie zażyywania pojawiają się objawy uboczne polekowe, które ustępują po kilkunastu dniach. Wpływ leku na cykl miesięczny jest praktycznie znikomy. Oczywiście nie można jednoznacznie wykluczyć takiego działania ubocznego, ale znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że na Pani miesiączkę wpłynęły inne czynniki np. przeziębienie, stres lub inna komponenta psychiczna. Jeśli jednak wykluczyła Pani w/w czynniki i jest przekonana, że to działanie lekarstwa spowodowało skrócenie bądź wydłużenie cyklu miesięcznego proszę cierpliwie poczekać ponieważ następny cykl powinien być prawidłowy. Stwierdzenie nieregularności cyklu po 3 tygodniach zażywania leku wydaje się zbyt pochopne. Na ten moment daleki byłbym od zmiany leku na inny zwłaszcza jeśli odczuwa Pani korzystne działanie p.lękowe lekarstwa

Trzeba cierpliwości,po 3 tyg. może nie być poprawy z powodu krótkiego czasu leczenia,ten lek rzadko wywołuje objawy uboczne, ponadto warto po uzyskaniu poprawy podjąć psychoterapię-wtedy wzrasta szansa na wyleczenie

Magdalena Mroczek

Zotral czyli sertralina jest to lek z grupy inhibitowrów zwrotnego wchłaniania serotoniny czyli tzw, SSRI. Lek ten ma zastosowanie w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych oraz w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Lek ten wystepuje w formie tabletek w dawce 50 mg. Początkowa dawka to 25 mg na dobę, po około 7 dniach może ona zostać zwiększona do 50 mg na dobę. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej czyli 200 mg na dobę. Kliniczne, pierwsze efekty działania leku występują po minimum 7 dniach. Aby stężenie leku we krwi osiągnęło odpowiednie stężenie, trzeba czekać aż lek będzie się przyjmować około 3-4 tygodni.

Na ulotce każdego leku wymienione są działania niepożądane. Nie znaczy to jednak, że wsztystkie wystąpią u danej osoby. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: zapalenie gardła, jadłowstręt, nasilone łaknienie, depresja, depersonalizacja, koszmary senne, lęk, pobudzenie, nerwowość, zmniejszenie libido, bruksizm, parestezje, drżenie, hipertonia, zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, szum uszny, kołatanie serca, uderzenia gorąca, ziewanie, bóle brzucha, wymioty, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, wysypka, nadmierna potliwość, bóle mięśniowe, zaburzenia czynności seksualnych, zaburzenia wzwodu, ból w klatce piersiowej. Krwawienia z pochwy występują rzadko. Lek nie wpływa na regularność okresu. Tym bardziej po trzech tygodniach lek ten nie powinien spowodować występowania nieregularnego okresu. Dlatego proszę przyjmować lek dalej. W tej chiwili nie ma sensu zmieniać leku na inny, ponieważ ten nie rozpoczął jeszcze swojego działania. Prosze sprawdzić jak będzie wyglądała sytuacja przy kolejny okresie. W razie wystąpienia innych działań niepożądanych proszę skontaktowac sięz lekarzem, kóry przepisał lek.