Skutki uboczne picia ziołowych herbat

Bardzo lubię pić ziołowe herbatki. Jednak zastanawiam się, czy nie mają one negatywnego wpływu na moje zdrowie. Pijam codziennie melisę, miętę i dziurawieć (po 1 kubku). Czy nie powodują one żadnych negatywnych skutków ubocznych na moje zdrowie?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane przez Panią spożywanie ziołowych herbatek zdecydowanie nie ma negatywnego wpływu na stan Pani zdrowia. Nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju.

Witam serdecznie!
Najlepszą metodą nawodnienia naszego organizmu jest picie wody mineralnej niegazowanej. Dorosły człowiek każdego dnia z potem, moczem, kałem, wydychanym powietrzem wydala z siebie około 2,5 litra płynów. 1,5 litra- 2 litry tyle powinniśmy wypijać codziennie wody mineralnej niegazowanej by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Woda przegotowana z kranu nie zawiera minerałów, więc pita w dużych ilościach wypłukuje je z naszego organizmu. Ziołowe herbaty nie zaszkodzą na pewno jeśli będą pite w rozsądnych ilościach np. 2 kubki na dzień przy zachowaniu odpowiedniej ilości wypijanej wody mineralnej.
Pozdrawiam,
Kłósek Patrycja
dietetyk kliniczny

Lek. Izabela Ĺawnicka

witam,
zioła ze względu na zawarte w nich min: flawonodiy, furanokumaryny, alaloidy, terpenty , glikozydy mogą wpływać np na zmniejszenie działania przyjmowanych przez Panią leków, mogą także wchodzi w interreakcje między sobą. Dziurawiec wykazuje działanie przeciw zapalne, żółciopędnie, poprawia trawienie, pobudza odnowę tkanki nerwowej- ale w trakcie stosowania dziurawca nie powinniśmy przebywać na słońcu, unikać należy opalania ponieważ może dojść do zaczerwienienia skóry/oparzeń. Dziurawca nie powinny stosować osoby z uszkodzeniami wątroby i nerek. Dziurawiec zaburza działanie leków min przeciwzakrzepwych, przeciw depresyjnych czy antykoncepcyjnych. Mięta działa rozkurczowo, uspokajająco , napotnie jednak może nasilać uczucie zgagi, nieprzyjemne jest nie zalecane dla pacjentów z chorobą refluksową, mięta to także zioło , które zmniejsza laktację- wydzielanie mleka u matek karmiących. Melisa wykazuje właściwości uspokajające, poprawiające trawienie. Melisa pita w dawce 1 kubka dziennie to dawka bezpieczna , nie ma ryzyka przedawkowania. Niektóre osoby mają uczulenie na olejek melisowy objawia się to pokrzywką, świądem i obrzękiem.