Słabe unaczynienie a rak piersi

Mam 35 lat i rodzinę obciążoną genetycznie różnymi rakami - chyba, bo nie miałam badań genetycznych. Siostra ze strony mamy zmarła na raka piersi natomiast dziadkowie z obu stron zmarli na różnego rodzaju nowotwory. W zeszłym roku zrobiłam USG piersi: W piersi prawej zmian ogniskowych nie uwidoczniono. W piersi lewej zabrodawkowo na godz 2-4 widoczne cystyczne poszerzenie przewodów mlekowych o wymiarach 15x6mm- do rozważenia BAC Okolice zabrodawkowe bez zmian. Węzły chłonne pachowe obustronne bez patologii, niepowiększone. Nie wiem, dlaczego lekarz pisał o przewodach mlekowych a mówił mi ze to torbiel 2- komorowa Zrobiłam BAC: lokalizacja; guzek o kwadracie górno-zewnętrznym piersi lewej ok1,2x0,98 Wniosek; nakłuto 2x guz o wyglądzie torbieli z przegrodą, uzyskując strzępy tkanki łącznej na tle mas ściętego białka. Komórek atopowych nie znaleziono. Obraz cytologiczny odpowiada chorobie włóknisto-torbielowatej piersi. Wczoraj byłam na kontroli, zrobiono USG: Badanie wykonano aparatem Hivision 900E Pierś o utkaniu gruczołowym. W piersi lewej na godz 2 przyotoczkowo (w miejscu wskazywanej przez pacjentkę bolesności) widoczny konglomerat kilku bezechowych torbieli bądź torbiel z przegrodami o łącznym wym. 15x9x11mm o odcinkowo pogrubiałych ścianach do 1,5 mm, nie wykazujących w obrębie przegród oraz wnętrza unaczynienia w badaniu Color i Power Doppler. W badaniu elastograficznym zmiana o charakterze BGR. W piersi prawej na godz 9,30 ok 4cm od otoczki widoczna torbiel o wielkości 7x4x7 mm, z obecnością kilku przegród wykazujących nieznaczne unaczynienie w badaniu Color i Power Doppler. Obie torbiele wymagają BAC W pozostałym obszarze obu piersi struktur litych oraz torbielowatych nie uwidoczniono. Przewody obustronnie nieposzerzone. W obu dołach pachowych węzły chłonne niepowiększone, niepodejrzane radiologicznie. BI-RADS:4A Rozpoznanie kliniczne N60.9 Łagodna dysplazja sutka, nie określona. Wiele pytań chodzi mi po głowie, ponieważ lekarz wykonujący usg piersi nie rozmawiał ze mną - powiedział ze od tego jest lekarz a do lekarza weszłam i usłyszałam 3 słowa - zgadzam się, BAC jest potrzebna, proszę wyjść, pielęgniarka przyniesie skierowanie. Wraz ze skierowaniem otrzymałam ten opis. Chciałam się dowiedzieć? - Co oznacza "W badaniu elastograficznym zmiana o charakterze BGR"? - Co oznacza, że torbiel ma nieznaczne unaczynienie? Czy to pogarsza sprawę? - Nie miałam badań genetycznych - gdzie powinnam je zrobić? Czy musze mieć skierowanie? Jakie badania zrobić, jakie markery? - Lekarz mi powiedział, że mam piersi, w których będą się tworzyły torbiele, to czy nie lepiej jest całkowicie usunąć? Nie wiem, co robić, już w zeszłym roku chciałam by usunięto mi tą torbiel to zrobiono BAC i lekarz stwierdził ze nie ma podstaw do jej usuwania. Nie chcę tylko czekać i obserwować. Dlaczego mam kolejny raz robić BAC jak ja chce by to usunięto.

Ewa

Witam Pani Ewo! Badanie, którego treść Pani przytacza nie wskazuje na nic co mogłoby niepokoić. Słabe unaczynienie jest właśnie dobrą wiadomością, bo tkanka nowotworowa charakteryzuje się bardzo aktywnym procesem angiogenezy, czyli powstawania naczyń. Stwierdzono u Pani łagodną dysplazję piersi, która polega na powstawaniu bolesnych w ucisku torbieli. Jest to dolegliwość występująca u wielu kobiet. Nie należy się tym niepokoić. Nie są to zmiany nowotworowe. BAC wykonuje się aby mieć pewność co do rozpoznania i zróżnicować torbiel z nowotworem. U Pani badanie to wykluczyło proces nowotworowy. Nie ma więc powodu do niepokoju. Torbiele lub guzki usuwa się jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko przekształcenia ich w proces nowotworowy. U Pani go nie stwierdzono dlatego lekarze oszczędzają Pani nieprzyjemnego zabiegu, blizn i ewentualnych powikłań. W leczeniu torbieli niekiedy stosuje się progesteron. Zmiana o charakterze BGR to nic innego jak torbiel widziana w badaniu elastograficznym. Dziedziczny rak piersi stwierdza się jeśli u 3 krewnych rozpoznany został rak piersi. Potwierdza się go badaniem genetycznym. U osób takich zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, badanie palpacyjne piersi przez lekarza co pół roku, mammografię raz w roku (od 35 roku życia), USG piersi i dopochwowe raz w roku oraz oznaczenie markera CA125 raz w roku. Badania genetyczne wykonuje się w poradni chorób genetycznych i prawdopodobnie przy każdym większym oddziale onkologii. U Pani korzystne będzie zrobienie badania w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2. Skierowanie jest wymagane przy wizycie na koszt NFZ. Odpłatnie może Pani zrobić te badania bez skierowania. Jest Pani młodą osobą dlatego amputacja piersi, o której Pani wspomina wydaje mi się zupełnie niewskazana. Pozdrawiam