Śladowe podwyższenie limfocytów oraz zwiększone limfocyty w rozmazie automatycznym

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyników badań krwi. Mężczyzna, lat 36. Przyjmuję leki na kręgosłup (aktualnie od 4 miesięcy preparat D***). 2 lata temu badania: kolonoskopia - przewlekłe zapalenie jelita grubego. Wyniki aktualne: OB 3 Leukocyty 9,2 Erytrocyty 4,8 Hemoglobina 14,9 Hematokryt 42 MCV 86 MCH 31 MCHC 35,8 Płytki krwi 273 Limfocyty % 49 H Inne (eo, bazo, mono) % 6 Neutrofile % 45 Limfocyty # 4,5 H Inne (ec, bazo mono)# 0,5 Neutrofile # 4,20 RDW-CV 16 H PDW 10 MPV 8,92 L P-LCR 19 ALT 68 H. Bardzo dziękuję za interpretację. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W podanych badaniach występuje śladowe podwyższenie zawartości limfocytów oraz zwiększony odsetek limfocytów w rozmazie automatycznym. Najczęściej taka sytuacja jest związana aktualną lub niedawno przebytą infekcją wirusową, np. nieżytem górnych dróg oddechowych. Wskazane jest powtórzenie badania morfologii za miesiąc wraz z rozmazem mikroskopowym (ręcznym). Kolejną nieprawidłowością jest wzrost poziomu aminotransferazy alaninowej (Alat) - enzymu specyficznego dla wątroby, który świadczy o uszkodzeniu tego narządu. Prawdopodobną tego przyczyną jest przewlekłe przyjmowanie przez Pana dużej dawki diclofenacu. Zalecałbym odstawienie leku i oznaczenie enzymów wątrobowych za miesiąc. Pozostałe odchylenia w badaniach nie mają znaczenia klinicznego.