Śluz i nabłonki płaskie w moczu

Witam! Otóż dziś, po raz kolejny w przeciągu dwóch tygodni zemdlałam rano. Zjadłam śniadanie, nie jestem w ciąży. Mam puls 40-50 przy ciśnieniu 120/80, drżenie rąk, bóle głowy. Morfologia, cukier i hormony tarczycowe w normie, jednak w moczu znaleziono niewielkie ilości śluzu i liczne nabłonki płaskie. Ciężar właściwy moczu to 1,016, czyli poniżej normy. Jestem od jakiegoś czasu cały czas zmęczona, nerwowa, mam problemy ze skupieniem uwagi. Nie uprawiam sportów, trochę palę. Mam 19 lat. Proszę o poradę.

Witam!

Rzeczywiście ciężar właściwy moczu znajduje się poniżej normy, jeśli mocz został pobrany prawidłowo, czyli jest to pierwsza porcja po nocy. Gęstość względna moczu z pojedynczej porcji moczu ma ograniczoną wartość diagnostyczną i nie musi oznaczać choroby chociaż, taki ciężar moczu może też sugerować zaburzenia czynności tarczycy, zaburzenia elektrolitowe czy upośledzenie czynności nerek. Dodatkowo liczne nabłonki płaskie mogą sugerować zakażenie dróg moczowych. Całość zgłaszanych objawów i wyniki badań mogą sugerować niedoczynność tarczycy, ale jeśli zostały oznaczone hormony TSH, fT3, fT4 były w normie to można wykluczyć taką przyczynę. W związku z tym warto byłoby przeprowadzić szerszą diagnostykę internistyczną. Jeśli chodzi o problem omdleń to biorąc pod uwagę Pani wiek, częstotliwość tętna (bradykardia) można podejrzewać omdlenia odruchowe (inaczej wazowagalne), które są najczęstsze w młodym wieku. Jeśli omdlenie nastąpiło w takich okolicznościach jak: długotrwałą pionizacja, wysoka temperatura otoczenia czy stres emocjonalny to ta przyczyna jest bardzo prawdopodobna. Ze względu na całokształt objawów i odchyleń od normy proponuję skonsultować problem z internistą lub kardiologiem, przez internet niestety nic więcej powiedzieć nie mogę.
Pozdrawiam serdecznie!