Śluz w odbycie

Witam, bardzo proszę o poradę. W przeszłości chorowałam na szczelinę odbytu, tzn. dalej ją mam (bo to prawdopodobnie jest dożywotnie) tylko zaleczoną, bo szczelina jest szczeliną przewlekłą z tzw. guzkiem wartowniczym. Ostatnie niewielkie krwawienie wystąpiło jakiś dłuższy czas temu, jestem pod opieką proktologa, który stwierdził, że pozostała blizna i ranka się zagoiła. Niemniej jednak od czasu do czasu niepokoi mnie fakt występowania śluzu w odbycie, ma to miejsce po nocy, nie wiem czy ma związek z pokarmami, dodam że mam mało ruchu i piję mało płynów. Śluz nie jest zabarwiony krwią tylko przezroczysty, ewentualnie podbarwiony lekko kałem. Ma to miejsce rano i towarzyszą temu gazy, następnie wszystko wraca do normy (dzieje sie tak raz w miesiącu lub rzadziej), czy to może mieć związek ze szczeliną? Czy powinnam iść do lekarza? A może mam nieodpowiednią dietę? Czytałam również, że nadprodukcja śluzu może mieć związek z silną pracą jelit, np. przy biegunce, zaparciach, ale te ostatnie miewam rzadko. Wypróżniam się dość regularnie, czasem odczuwam niepełne wypróżnienie. Proszę o pomoc! Pozdrawiam.

Czy to może mieć związek ze szczeliną? - Takie objawy jak Pani opisuje raczej nie mają nic wspólnego z występowaniem przewlekłej szczeliny odbytu. Podłożem raczej są jakieś zaburzenia w pracy jelita grubego, być może jakiś stan zapalny. Czy powinnam iść do lekarza? - Najlepiej z tym problemem skonsultować się z gastroenterologiem. On zadecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym sposobie leczenia. Taki stan może wymagać oceny błony śluzowej jelita grubego czyli wykonania kolonoskopii. O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu. A może mam nieodpowiednią dietę? - Dieta i tryb życia ma ogromny wpływ na pracę głównie jelita grubego co może wyzwalać dolegliwości jakie Pani opisuje. Dieta powinna być bogatoresztkowa, z dużą ilością błonnika. Ograniczenie alkoholu i innych używek (dużej ilości kawy czy papierosów). Tryb życia aktywny, z dużą ilością ruchu. Unikanie stresujących sytuacji.

Magdalena Mroczek

Szczelina odbytu to pęknięcie błony śluzowej końcowej części przewodu pokarmowego. Do pęknięcia szczeliny dochodzi w momencie, kiedy możliwości rozciągnięcia błony śluzowej zostaną przekroczone.

Jeśli chodzi o szczelinę odbytu to leczenie zaczyna się od metody nieinwazyjnej. Należą do niej gorące nasiadówki, dieta bogato resztkowa, którą należy wprowadzić na stałe, środki zmiękczające stolec, leki przeciwzapalne oraz stosowanie miejscowo maści obniżających napięcie zwieraczy jakiej jak maść nitroglicerynowa. Metody inwazyjne stosuje się gdy metody nieinwazyjne zawiodą .

Objawy opisywane przez Panią nie muszą wynikać ze szczeliny odbytu. Ich przyczyną mogą być np. różne stany zapalne jelit, hemoroidy czy wypadanie odbytnicy. Śluz może też występować w przebiegu rzadszych chorób np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Bardzo dużą rolę, szczególnie u osób które cierpiały już na szczelinę odbytu odgrywa dieta. Jest to jeden z najlepszych i nieinwazyjnych sposobów leczenia. Należy pić dużo płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, około 2 litrów dziennie. Poza tym należy zadbać o dietę bogato resztkową, tak aby zapobiegać zaparciom i twardej konsystencji stolca. Ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Nalży unikać stresu, używek takich jak alkohol. Są to czynniki, na które można samemu z łatwością wpłynąć i łatwo jest zastosować zmianę trybu życia niż potem musieć zmagać się ze skomplikowanym leczeniem.

Proszę zgłosić się do gastroenterologa. Konieczne może być wykonanie kolonoskopii. Wygląda na to, że w Pani przypadku śluz może być spowodowany funkcjonalnym zaburzeniem pracy jelita, związanym z małą ilością ruchu i niewielką ilością przyjmowanych płynów. Zawsze jednak należy dokładnie zebrać wywiad i przeprowadzić badanie.