Śmierć dziecka na ostrą białaczkę szpikową

Witam wszystkich mój synek zmarł kilka dni temu na ostrą białaczkę szpikową po 2 dniach pobytu w szpitalu.3 dni Przed hospitalizacją była wysoka gorączka brak apetytu. 2lata temu stwierdzono alergiczną astmę oskrzelową Moje pytanie to czy pediatra mógł popełnić bląd i nie stwierdzić objawów białaczki wcześniej czy można temu było zapobiec? prosze o jakąkolwiek odpowiedz osób kompetentnych.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Ostra białaczka szpikowa u dzieci jest nowotworem krwi rozwijającym się bardzo szybko, dokładna przyczyna choroby nie jest znana, często zauważa się związek wystąpienia nowotworu z narażeniem na promieniowanie jonizujące, toksyczne związki organiczne.
Obecny poziom wiedzy medycznej nie pozwala na przewidzenie możliwości wystąpienia choroby i badania wykonywane 2 lata temu nie mogły w żaden sposób wykryć choroby - rozwój ostrej białaczki szpikowej od momentu wystąpienia jakichkolwiek objawów w badaniach krwi liczy się tygodniach, a często (zwłaszcza w przypadku dzieci) nawet w dniach.
Pomimo prawidłowej diagnostyki i rozpoczęcia właściwego leczenia (chemioterapia, przeszczep szpiku) musi Pani pamiętać, że jest to choroba ogólnoustrojowa i powikłania mają związek nie tylko z rozrostem nowotworowym, dzieci chore na białaczkę są m.in. dużo bardziej podatne na infekcje, choroba może doprowadzić do zmniejszenia ilości przenoszonego przez krew tlenu, zmieniają się też właściwości samej krwi.