Sny o innych mężczyznach u 19-latki

Czy sny mogą odzwierciedlać nasze ukryte potrzeby, pragnienia? Ostatnio w miarę często śni mi się, że przytulam się z mężczyznami (tutaj głównie pojawiają się aktorzy, których lubię) i jest mi wtedy ciepło i przyjemnie. Dodam, że mam 19 lat i nigdy nie byłam w bliższych kontaktach z płcią przeciwną.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Istnieje jeden z poglądów, że nasze marzenia senne mogą odzwierciedlać nasze ukryte potrzeby, oczekiwania, marzenia, pragnienia, fantazje, a także lęki, obawy i niepokoje. Można oczywiście próbować interpretować Pani sny, szukać ukrytych znaczeń dla obrazów, które Pani śniła, np. w sennikach różnego rodzaju. Jednak dominująca ówcześnie hipoteza aktywacji-syntezy opracowana przez amerykańskiego badacza snów Allana Hobsona sugeruje, że marzenia senne – czy nam się to podoba, czy nie – są jedynie produktem ubocznym aktywności uśpionego mózgu. Oczywiście można próbować nadawać sens naszym snom, ale będzie to miało wartość podobną do tego jakby ktoś wróżył Pani z fusów. Więcej na temat snów, marzeń sennych, interpretacji snów może Pani przeczytać w lipcowym numerze magazynu psychologicznego „Charaktery”.
Pozdrawiam serdecznie!

Sny są częścią naszego życia. Bez względu na to czy i w jaki sposób odzwierciedlają nasze potrzeby i pragnienia, wzbogacają nasze życie, choćby przez fakt, że skłaniają do refleksji nad ważnymi dla nas tematami. W Terapii Gestalt z tego bogactwa się korzysta, a odkryte w pracy psychoterapeutycznej treści, bywają odległe od samo nasuwających się po przebudzeniu wniosków.
Tylko Pani jest w stanie pojąć czy i w jaki sposób przyśniony sen odnosi się do jej życia, potrzeb, pragnień, uczuć.
Życzę owocnych poszukiwań odpowiedzi na ważne pytania.

Sny (marzenia senne) są stałą częścią naszego życia, występują one głównie w fazie snu REM. Jest to aktywna faza snu. Część snów ma charakter erotyczny i jest to fizjologia. W tej samej fazie występuje szybki ruch gałek ocznych oraz erekcja penisa i łechtaczki.
Jeśli budzimy się w fazie REM to pamiętamy marzenia senne, jeśli w fazie tzw. snu wolnego, to słabo albo wcale nie pamiętamy.
Marzenia senne, tak jak fantazjowanie erotyczne na jawie to objaw fizjologiczny, prawidłowy.
Czasami marzenia senne budzą niepokój, jeśli ich treść jest mocno dewiacyjna i w dodatku powtarzająca się. Ale są to rzadkie sytuacje, np. niektóre środki psychoaktywne generują nocne koszmary seksualne. Ale to już temat z neuropsychopatologii.
Podkreślam, że Pani doznania są w pełni fizjologiczne i normalne.
Szczegółowa interpretacja snów jest bardzo hipotetyczna, niepewna...
Sen, jak i cały układ nerwowy to jeszcze w dużym stopniu "terra ignota", tajemnica... Pozdrawiam.

Witaj,
Sny inaczej zwane treścią marzeń sennych to nasza nieświadoma część, która może w ten sposob ujawniac się czy dawac nam znac o naszych pragnieniach potrzebach, które często w ramach racjonalnego myślenia wypieramy sami przed sobą. Można powiedziec, że Pani sny są Pani projekcją inaczej mówiac Pani wyobrażeniem na temat kontaktu z mężczyzną.
To czego Pani doświadcza jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Poprzez powtarzające się marzenia senne ujawnia Pani potrzebę bliskości i zapewne w jakieś części potrzeby seksualne, które to są naszymi ludzkimi powszechnymi potrzebami. Pozdrawiam