Soczewki kontaktowe a silne bóle głowy

Witam, od 18 lat noszę soczewki kontaktowe, wada wzroku -4,75. Czasami mam dziwne bóle głowy jednostronne, ale robiłam 5 lat temu badania i nic nie wyszło. Ostatnio miałam bardzo dziwny przypadek. Siedząc na ławce nagle straciłam ostrość widzenia, obraz mi cały latał, rozmazywał się, a w polu widzenia widziałam kręgi falujące z nierówną obwódką. Bolała mnie przy tym bardzo głowa. Nie mogłam w ogóle zlokalizować żadnego przedmiotu. Trwało to bardzo długo, bo aż z 10 minut. Obraz prawidłowy powrócił wyostrzając się najpierw od środka do zewnątrz. Uczucie całej tej sytuacji było przerażające, bo do tego miałam dziwne zawroty głowy. Zawroty i ból głowy utrzymywały się jeszcze przez cały dzień. Bardzo proszę o informacje co mogło być przyczyną? I czy powinnam jakoś to zbadać? Pozdrawiam serdecznie, Monika

Witam serdecznie! Dolegliwości jakie Pani opisuje nie są charakterystyczne dla konkretnej choroby. Należy wykluczyć różne przyczyny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Pani zdrowia. Przede wszystkim proponuję ocenę okulistyczną - badanie okulistyczne z oceną dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego - aby wykluczyć możliwość jaskry. Podobne dolegliwości może dawać także migrena z tzw. aurą, czyli objawami przepowiadającymi towarzyszącymi bólowi głowy. Migrena nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale u Pani trudno rozpoznać ją po zaledwie jednym napadzie. Konieczna zatem byłaby także ocena neurologiczna. Uważam także, że warto byłoby wykonać rezonans głowy. Jest to badanie bardziej dokładne niż często wykonywana tomografia. Warto także wykluczyć przyczyny związane ze stosowaniem leków - nie pisze Pani nic na temat ewentualnych chorób dodatkowych i czy zażywa Pani jakieś leki - także, co istotne np. tabletki antykoncepcyjne, więc trudno mi się do tego ustosunkować. Warto byłoby także zrobić podstawowe badania krwi, OB, CRP. Pozdrawiam