Spadek beta hcg - czy jest jeszcze nadzieja?

Witam,
08.10.2010 robiłam badanie beta hcg i wyszło 16530. Dwa dni później wartość ta spadła do 14750. Ostatnią miesiączkę miałam 7 września, a wzrost piku lh było po 26 września.

Na usg 10.10. widać było pęcherzyk wielkości 1,67cm; 10 dni wcześniej miał 12mm. Ginekolog mój miał kłopot ze stwierdzeniem wieku ciąży - nie zgadzało nic z usg co do ostatniej miesiączki. Pęcherzyk 1,67 wskazuje na 6 tydzień ciąży co faktycznie ma się nijak do om.
Czy spadek beta hcg ewidentnie świadczy o poronieniu, czy jest jeszcze jakaś nadzieja?
Dodam, że na usg widać zarys zarodka jednakże są to takie małe wręcz niteczki, dokładnie nie widać.
Proszę o odpowiedź bardzo się martwię.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Spadek wartości bHCG świadczy zwykle o zatrzymaniu rozwoju zarodka i rozpoczęciu procesu poronienia na tym etapie ciąży. Niezgodność wieku ciąży wynikająca z rozmiaru pęcherzyka, a daty ostatniej miesiączki jest dość często obserwowana, a wiąże się z tym, że często kobiet mają owulację nieco wcześniej lub później niż "książkowe" czternaście dni od pierwszego dnia miesiączki. Spadek bHCG w połączeniu z brakiem uwidocznionej akcji serca przy tym rozmiarze pęcherzyka ciążowego oraz nieregularny obraz zarodka nie dają niestety dobrego rokowania co do utrzymania ciąży, choć nie jest to ścisła reguła.

Pozdrawiam ciepło!