Spadek libido. Czy seksuolog może pomóc?

Nie mam kompletnie ochoty na seks. Zrobiłam podstawowe badania krwi, moczu TSH, hormonalne i wszystko mam w normie, biorę tabletki na depresję, bo myślałam, że to jest przyczyna aż tak wielkiego spadku libido, że seks uprawiam ze swoim mężem raz na 2 miesiące i to jeszcze od niechcenia, ale okazuje się, że pomimo brania tabletek na depresję nic się nie zmieniło. Gdzie szukać pomocy, już wszystkie możliwości chyba wyczerpałam. Jednak pomyślałam, że ostatnią deską ratunku może być wizyta u seksuologa, ale czy on mi może pomóc? I w jaki sposób może mnie wyleczyć? Czy jest możliwość wizyty na kasę chorych? Dodam, że wcześniej wszystko pod względem współżycia było w porządku, nigdy nie miałam takich dolegliwości.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przyczyn obniżenia lub wręcz braku libido jest naprawdę dużo. Leki przeciwdepresyjne mogą, niestety, pogłębić to zaburzenie. W celu diagnostyki tego problemu proponuję zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, powinien on pokierować Panią do odpowiednich specjalistów, w celu wykonania specjalistycznych badań, np. neurologa, urologa, ginekologa, endokrynologa i innych. Niestety, nie napisała Pani, czy na coś przewlekle choruje, czy przyjmuje jakieś inne leki, bez tego nie jestem w stanie nawet w przybliżeniu podać przyczyny Pani problemu.

Odnośnie wizyty u seksuologa, jest ona jak najbardziej zalecana. Istnieją państwowe poradnie seksuologiczne, najczęściej przy poradniach ginekologicznych lub psychiatrycznych. Niestety, wizyty mimo że na NFZ, są w pełni płatne. Jednak zdecydowanie warto, by Pani długo trwający problem był diagnozowany przez specjalistę w tej dziedzinie. Ma on duże możliwości pomocy, jednak rodzaj leczenia (farmakologiczny, psychoterapia i inne) zależy od przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.