Spadek płytek krwi i USG śledziony

Witam ! Jestem 58-letnią kobietą. Po wykonaniu morfologii, płytki krwi przedstawiają się następująco: PLT 86 przy normie 150-400. Pozostałe wyniki krwi są prawidłowe. Lekarz rodzinny skierował mnie do hematologa oraz zlecił badanie USG pod kątem monitorowania śledziony. Moje pytanie brzmi następująco: Czy to jest groźne dla mojego zdrowia? Czym może być spowodowany spadek płytek? Czemu akurat USG śledziony?

Witam serdecznie!

Obniżony poziom płytek to tzw. małopłytkowość. Przyczyny tego stanu mogą być różne, ale ogólnie można podzielić je na: zaburzone wytwarzanie płytek krwi (w szpiku kostnym) oraz nadmierne niszczenie płytek krwi (np. w wyniku zażywania niektórych leków, w przebiegu zakażeń, powiększonej śledziony). Najczęstszą przyczyną bezobjawowej małoplytkowości jest powiększenie śledziony - stąd lekarz zalecił badanie USG.

Przyczyny małopłytkowości mogą być także nieznane lub złożone. Konieczna jest zatem wnikliwa analiza Pani stany zdrowia, chorób jakie Pani przeszła, na jakie Pani ewentualnie choruje, jakie leki Pani zażywa itp.

Płytki krwi zabezpieczają organizm przed krwawieniem. Konsekwencje małopłytkowości z postaci siniaków lub zagrożenia krwawieniem pojawiają się jednak dopiero wtedy, gdy poziom płytek obniży się bardzo znacznie - tzn. ilość będzie wynosiła mniej niż 20 tysięcy. Przy obecnym poziomie nie ma powodów do niepokoju.

W postępowaniu w małopłytkowości konieczne jest przede wszystkim ustalenie jej przyczyny i jeśli taka istnieje - leczenie jej. W małopłytkowości samoistnej (bez uchwytnej przyczyny) postępowaniem zazwyczaj jest obserwacja - a jeśli poziom płytek będzie się obniżał włączenie leczenia sterydami.

Pozdrawiam serdecznie