Spadek poziomu TSH po przyjęciu leków na niedoczynność tarczycy

Ze zdiagnozowaną subkliniczną niedoczynnością tarczycy (badanie usg oraz ft3 i ft4 nie wykazało nieprawidłowości) przez około 3 miesiące przyjmowałam Letrox 50mg x5 i 75mg x2, i to spowodowało spadek mojego TSH z 5,69 do 0,86. Doktor Endokrynolog zaleciła przyjmowanie tej samej dawki przez kolejne 6 miesięcy do następnej wizyty. Martwi mnie to, że moje TSH spadnie poniżej normy przez ten czas, ponieważ w 3 miesiące spadło już tak dużo. Rozważam odstawienie leku na własną rękę.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Póki co TSH utrzymuje się w granicach normy.
Nie należy odstawiać leków na własną rękę, ale sugeruję kontrolne oznaczenie TSH raz na 2 miesiące.
Gdyby okazało się ono zbyt niskie, wtedy należy zgłosić się do endokrynologa wcześniej niż za pół roku. Gdyby jednak z powodu braku terminów było to niemożliwe, wyniki zawsze może Pani skonsultować z lekarzem rodzinnym.
Odstawienie leków może natomiast spowodować gwałtowny spadek L-tyroksyny i wywołać kliniczną niedoczynność tarczycy.